از خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمن صحرا

Dr.Eje Muzafferi, Türkiyede okanlary we Dr. Garadaglyny yatlayar

Ece Muzafferî (Kümüştepe), Türkmen Sahra’nın Kümüştepe bölgesinde doğmuştur. 1964 yılında İstanbul’a gelmiş ve 1966-1967 yıllarında Çamlıca Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra önce İstanbul Üniverstesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümüne kayıt yaptırmıştır. Ancak okula devam etmemiş ve 1968 yılında İstanbul Universitesi Çapa Tıp Fakültesini kazanmıştır. Üniversiteyi 1979’da bitirdikten sonra 1985’te alanında uzman olmuştur. 1987 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edildikten sonra 1992’de Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık Eğitim Merkezi’nde Dermatolog olarak işe başladı. 2005’te Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesine atandı ve halen geçici olarak Beşiktaş Sait Çiftçi Kamu Sağlığı Kurumu’nda görev yapmaktadır.

 “Ahmet Garadaglî, 1964’te bizleri Türkiye’ye göndermeden önce topladı ve her birimize birer Tümen*(yek tuman) verdi ve şöyle dedi: “Meslek sahibi olarak geri geldiğinizde bu tümenin yerine size altın verecem, yeterki iyi bir eğitim alarak dönün”dedi. Onun verdiği o tümeni hâlâ saklıyorum”.

“1968 yılında Ahmet Garadaglî torununu ameliyat ettirmek için Almanya’ya gitti ve dönüşte İstanbul’a uğradı. Garadaglî İstanbul’a gelir gelmez Kandilli Kız Lisesi’nde İstanbul’daki tüm Türkmen kızlarını topladı. Ayrıca 1927-1928 yıllarında Türkiye’ye eğitim almaya gelen Türkmenler ve İstanbul’daki Türkistanlılar da burada hazır bulundular. İstiklal Marşı ve Lise Marşı okunduktan sonra Ahmet Garadaglî bizlere (Türkmen öğrencilerine) hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında bizlerin milletimize ve yurdumuza faydalı birer fert olmamız hususunu özellikle altını çizerek ifade etti. Konuşmalardan sonra yemekler yendi ve sohbetler yapıldı. Burada Ahmet Garadaglî tekrar İstanbul’a geleceğini söyledi, ancak bir daha gelemedi”.

Ece Muzafferî yatlamasy

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن