آرشیو فایل های صوتیادبی - فرهنگیادبیاتاز خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمنستانصوتی

29 سپتامبر سالروز تیرباران شاعر انقلابی تورکمن قوربان ناظار عزیزوف! سس یازغی

غورقاموق من هیچ زاتدان،

آیدئنگ گؤزدن غورقاموق،

دۇغرئ سؤزدن غورقاموق،

غایتا هرگون، هر آیئم،

سؤییأن اۇلارئ غایئم.

قربان نظر عزیزوف ۱۹۷۵-۱۹۴۰م. یکی از مشهورترین هسته های شعر و اندیشه و عصاره ی اعتبار شعر و سخن تورکمن و دارنده ی نشان ادبی مختومقلی فراغی است؛وی در یکم مارس ۱۹۴۰م. در روستای بوزمه‌یین از حوالی آشغابات به دنیا می‌آید و به سال ۱۹۴۸م. تحصیلات مقدماتی را می‌آغازد و به سال ۱۹۵۹م. تحصیلات متوسطه را به پایان می رساند وی در همان سال به تحصیلات تکمیلی در دانشگاه دولتی و در رشته ی زبان شناسی روی می آورد؛و به سال ۱۹۶۴م.پس از پایان تحصیل در سمت سردبیری در هیأت تحریریه ی کانون ادبی کودکان و نوجوانان کار می‌کند شاعر در همان سال به خدمت سربازی در می‌آید و به سال ۱۹۶۵م. پس از پایان دوران سربازی را تا سال ۱۹۷۰م. مدیریت بخش شعر و ادب در روزنامه ی ادبیات و هنر را بعهده می‌گیرد.

قربان نظر عزیزف هنگامیکه تنها پانزده سال دارد نخستین سروده های رسمی اش به چاپ می رسد.شاعر با خلق صدها اثر شعری قوی و غنی در ادبیات تورکمن توانست مقام نخست سرایش را از آن خود سازد و خالق «سنت های بستان سرای» گردد.وی منظومه های شعری مانند:«دختر دور» ،«کشتی عقل به بحر اندیشه» ،«عشق» و «پاییز» را می سراید؛ نیز آثار درام و تأثیرگذاری همچون:«نسل ها» ،«پس از جنگ» و «تبعید» را خلق می کند و حماسه ی داستانی «گوراوغلی» را به نظم می‌کشد.

مجموعه اشعاری از عزیزف مانند: «پسر و دریا»(۱۹۶۹م.)، «باور»(۱۹۷۱م.)، «میان زمین و آسمان»(۱۹۷۳م.) و…به چاپ می رسد از سالهای ۱۹۷۰م.تا ۱۹۶۰م.را شاعر جوان بر شعرگاه شعر و سخن تورکمن به مباشرت ادب می شتابد و بر ساحت سخن تورکمن به تشویق شگفتی شعر می پردازد و اینگونه بی چشمداشتی بر شبکه ی شعر و شاعری مشغول می‌شود.

شاعر،آخرین کتابش را که بدست خویش گردآوری کرد «پاییز»(۱۹۷۸م.) نام نهاد گویی که می دانست خزان عمرش در راه است و تندباد أجل در کمین است.هرچند که مجموعه اشعاری دیگر از وی به نام«پاداش»به سال(۱۹۷۸م.) به چاپ رسید. بخشی از سروده های شاعر مانند:«صحرای تورکمن»، «کوه ها»، و مانند اینان دستمایه ی موسیقی تورکمن گشتند و بخشی از منظومه های شاعر به سمت و سوی ادبیات نمایشی رفتند و بر صحنه ی نمایش و در معرض دیدگان به اجرا در آمدند.

قربان نظر عزیزوف از سال ۱۹۷۲ مشاور کانون نویسندگان تورکمنستان بود تا اینکه در ۲۹ سپتامبر ۱۹۷۵ توسط سرباز شوروی در بزرگراه نزدیک روستای قازانجیق در ۳۵ سالگی به قتل میرسد.

سنگ یادبودی بر محل کشته شدن شاعر

قوربان ناظار عزیزوف حاقدا یؤیته رادیو گپلشیک:

.

مقالانی تاییارلاپ حؤدورلآن

آرنه گلی

سوئد 29 سپتامبر 2020

 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن