از خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمن صحراسیاسی

یاد تاج مراد(تاشجان) بهروز از فعالین فرهنگی- سیاسی ملت تورکمن گرامی باد!

مرکز مطالعات در راستای معرفی فعالین فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ملت تورکمن این بار مبارز سیاسی و فعال مدنی تورکمن تاج مراد (تاشجان) بهروز را به خوانندگانش معرفی می کند.

مرکز مطالعات یاد این شخصیت را گرامی و فقدانش را ضایعه ای جبران ناپذیر به فعالین فرهنگی تورکمن می داند. جا دارد از مدیریت انیستاگرام “یول” که در معرفی مرحوم بهروز فعال بودند، از صمیم دل تشکر کرد.

تاج مراد (تاشان) بهروز فعال سیاسی اجتماعی تورکمن، متولد هفتم مهرماه 1330 در شهرستان گنبد قابوس بود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان قره داغلى و دوره ی متوسطه را در دبیرستان 24 اسفند گنبد گذارند و پس از اخذ دیپلم به عنوان سپاهی عدالت در دادگستری شهرستان تبریز مشغول به خدمت سربازی شد و از همان دوران فاصله ی های شدید طبقاتی و ظلم و ستم و بی عدالتی هایی که در حق محرومان و کارگران میشد را از نزدیک بیشتر لمس و نظاره کرد. پس از پایان دوران سربازی، در کنکور سراسری شرکت نموده و در رشته رادیولوژی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت، بارها به خاطر فعالیت سیاسی به ساواک احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه ابتدا در بیمارستان کوروش گنبد (56) و بعدها در بیمارستان های شهدا و مطهری مشغول به کار شد. او عاشق مطالعه و تحقیق در مسائل مربوط به ارتقای آگاهی جامعه و بهبود کیفیت مادی مردم بود و با عشق و دلسوزی فراوان همدرد مریض هایش، دوست بزرگ و کوچک به خصوص جوانها بود و با چهره مهربان و لبخند همیشگی بین مردم و دوستانش فردی قاطع و استوار و قابل اعتماد شناخته شده بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای تداوم احقاق حقوق ملت تورکمن فعالیت خود را شدت بخشید وی درکانون فرهنگی-سیاسی در بخش زبان و خط تورکمنی فعالیت داشت. متاسفانه در سال ۶۳ به مانند بسیاری از فعالان مدنی تورکمن بازداشت شد و چهار سال در زندان به سر برد. پس از آزادی از زندان، به دلیل اخراج از کار دولتی، شهر گنبد را به همراه همسر و فرزندانش ترک کرد و در شهرستان گرگان با افتتاح مرکز رادیوگرافی فک و دندان مشغول بکار شد. با وجود مشغله فراوان وی تا آخرین لحظه به زندگی با مسئولیتش در قبال ملت اش وفادار ماند .

تاج مراد علاقه فراوانی به شعر و موسیقی تورکمن داشت و اشعاری نیز به زبان فارسی و ترکمنی سرود. وی بخاطر آشنائی به الفبای روسی در برگرداندن الفبای کریل به عربی- فارسی فعال بود. تاج مراد اشعار شعرای بزرگ نظير مختومقلی و کمینه را از الفبای روسی تورکمنستان به خط عربی- فارسی دست داشت اما به علت پاره ای مسائل هیچگاه مجال چاپ آنها را نیافت. سرانجام بهروز، در 24 مهر 1389 در ساعت 5 عصر بعد از معاینه ی مریضش در همان محل کار و در حین خدمت به مردم به علت سکته قلبی فوت نمود. روحش قرین رحمت و آرامش باد!

(برگرفته از اینستاگرام یول و با تشکر از مدیریت آن)

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن