از خاطرات و تجربیات دیگراناعلامیه هاتورکمن صحرارویدادها

گزارش خبرچین رژیم ج. اسلامی از نوار مرزی و اسلحه شوروی

مرکز مطالعات تورکمن- در بحبوحه جنگ تحمیلی اول رژیم وقتی کمیته چی ها و نیروهای مسلح اعزامی به گنبد با رزمندگان زبده و تیراندازان ماهر تورکمن روبرو شدند چاره را در انتشار اکاذیبی چون رسیدن سلاح با دوربین های مادون قرمز روسی و مهملاتی از این قبیل که توسط خلیل رضائی ها و بالطبع بنگاه سحن پراکنی بی بی سی آنرا با بوق و کرنا به خورد ساده لوحان می داد. شایعاتی چون تحریک تورکمنهای ایرانی توسط رادیو عشق آباد، که توسط روزنامه پراوادا و سفیر شوروی در ایران بشدت تکذیب شد. اساسا رژیم با پراکندن این نوع شایعات اولا می خواست جنگ تحمیلی خویش به تورکمنها را محق جلوه دهد از آن گذشته دستاویزی باشد برای سرکوب شدیدتر و نادیده گرفتن خواستهای اصلی تورکمنها. ولی با تمامی این تحریکات و تحریفات حقایق از زبان خود نمایندگان دولت افشا شد در زیر گزارش هئیت اعزامی دولت بازرگان به گنبد و حتی گزارش خبرچین رژیم را آوردیم که خلاف آنرا باثبات رساند:

“دکتر منصور گرگانی یکی از اعضای هیات اعزامی وزارت کشور به گنبد کاووس به خبرنگار خبرگزاری پارس گفت: «آتش بس بطور کامل انجام شد و از ساعت 4 بعداز ظهر پریروز طبق تو افق سنگر های طرفین یکی پس از دیگری به ارتش ملی ایران تحویل داده شد و شهر بسوی آرامش پیش می رود.» وی در مورد خبر منتشر از طرف بی بی سی که گفته است اسلحه از آن طرف مرز یعنی از مرز شوروی به ترکمن ها می رسند و خبر را از قول یکی از شخصیت های ایرانی پخش کرده است گفت: «من خبر رسیدن سلاح از طرف شوروی را شديدا تکذیب می کنم. در حال حاضر سلاحی که طرفین درگیر در گنبد بدست دارند همان مسلسل های ژ3 و یوزی و غیره است که از پادگان های نظامی کشور هنگام سقوط رژیم استبدادی بدست آورده اند. (آیندگان. چهارشنبه 15 فروردین 1358 )

علاوه بر این گزارش، یکی از جاسوسان (خبرچین های) رژیم در منطقه تورکمن صحرا که از رفت و آمد تورکمنها(طرف ایران) به نوار مرزی برای ملاقات با برادران خویش و یا تجارت کوچک و یا ماهیگیری (در آن روزها بعلت طغیان رود اترک و گرگان ماهی بفور در مزارع و سواحل پراکنده شده بود)- این جاسوس اعتراف می کند که هیچگونه سلاحی از مرز شوروی بداخل ایران ارسال نشده است.

گزارش یک خبرچین [زابلی] از رفت و آمد تورکمنها به خاک شوروی و عدم ورود هیچگونه سلاح بخاک ایران

                                                                                                            تاریخ سند 16/2/1358

                                                           بسمه تعالی

16/2/1358

جناب آقای احمد صدرحاج سیدجوادی وزیر محترم کشور

اینجانب سعید سلیمان که مدت پنج سال است که در مناطق ترکمن صحرا سکونت و به شغل کشاورزی اشتغال دارم میدانم که سابقا در منطقه مرزی ایران و شوروی کنترل شدیدی وجود داشت بطوریکه اگر مرغی از خاک ایران بخاک شوروی میرفت بشدت جلوگیری و یا او را بگلوله می بستند. لیکن معلوم نیست چه موضوعی باعث شده که پس از جریان انقلاب و تصرف پاسگاههای مرزی ایران بوسیله ترکمنها و اینکه پاسداران انقلاب منطقه را ترک کرده اند، عده ای از ترکمنها اخیرا از این آشفتگی سوءاستفاده کرده و دسته دسته به قصد ماهی و خرید و فروش مایحتاج خود…قواره های روسی به آن سوی مرز رفته و حتی تا بیست کیلومتری خاک شوروی پیشروی می نمایند و عجب اینجاست که مرزبانهای روسی برخلاف سابق در برخورد با افراد ترکمن ایرانی هیچگونه برخوردی از خود نشان نمی دهند، شاید هم بخاطر آن باشد که مرزبانهای روسیه نیز ترکمن باشند. قابل توضیح استکه برخلاف شایعات هیچگونه سلاحی از خاک روسیه حتی یک فشنگ به خاک ایران وارد نشده است و اگر احیانا اسلحه ای وارد شود از مرز افغانستان وارد ایران میشود. ولی چون رفت و آمد افراد ترکمن ایرانی بداخل خاک شوروی ممکن است در آینده برای کشور ما و انقلاب ما و حتی برای دین ما خدای نکرده ایجاد خطری نماید مراتب، حسب مسئولیت دینی و میهنی بعرض رسید تاهرگونه اقدام و صلاح مقتضی میدانند اقدام کنند.

با تقدیم احترام. سعید سلیمان

نشانی: گرگان. جاده آق قلعه. قریه شورحیات. سعید سلیمان

نشانی تهران. جاده قدیم شمیران. دشتستان چهارم. بیست متری زمرد. کوچه مرمر پلاک 73 تلفن 238921

تهیه و تنظیم: مرکز مطالعات تورکمن

27 فوریه 2021 برابر با 9 اسفند 1399


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن