اخبار ویژهاز خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمن صحراملی

چگونه بهروز آخوندی را وسط خیابان لینچ کردند!

مرکز مطالعات تورکمن- کیهان ستاره سراب که در گنبد به کار تئاتر می پرداخت از ترس انتقام این جنایتش به لس آنجلس گریخته با نسرین خطیبی، دختر  کارگردان تئاتر پرویز خطیبی ازدواج کرده در خفا بسر می برد. این تصاویر برای نخستین بار در سایت مرکز مطالعات منتشر می شود.

از راست: حاجی محمد آخوندی— بهروز آخوندی

هنوز داغ برادر شهید شده اش حاجی محمد در متینگ باغ ملی در فروردین 58 بر روح و جانش سنگینی می کرد که اینبار دار و دسته ترکهای آذری بسرکردی جلادی بنام کیهان ستاره سراب او را (برادر کوچک، بهروز را) بزور از خانه‌اش به خیابان کشیده به رگبار بستند. شاهدان این جنایت واقعه را اینچنین شرح دادند:

«… غروب روز دوشنبه 22 بهمن 1358 گروهی از اهالی ترک آباد گنبد دهان به دهان خبر می دهند که یک ترکمن را گرفته اند، حدود هزار نفر از اهالی تحمیق شده جمع می شوند. یک نوجوان 17-16 ساله ترکمن به نام بهروز آخوندی را با کتک می آورند. او مرتب می گفت: ” نأمه وریانگیز، نأمه، نأمه، وریانگیز؟ (چرا می زنی؟ چرا می زنی؟ چرا چرا میزنید؟).

یک نفر بنام کیهان ستاره سراب یک تیر به ساق پایش زد و گفت: “راه برو” او نتوانست و زمین خورد. از درد بخود می پیچید. آنگاه به ران و شکمش شلیک کرد و در آخر به سر و صورتش رگبار بست. بعد از کشتنش شکم جسد را با سرنیزه پاره کرد و برای اینکه مردم را تهییج کند گفت: “بیائید جسد را رو به قبله عمر کنید.” و در این حال چند نفر دیگر جسد را گرفته و به این طرف و آن طرف روی زمین می کشاندند. در این حالت یک نفر به جسد نزدیک شد و در حالیکه دستمال گردن ترکمن را نشان می داد گفت: “ببینید، کمونیست است، دستمال قرمز دور گردنش دارد.”

در جریان این قتل فجیع یکی از همکلاسی های ترک این نوجوان ترکمنی سعی کرد از جریانات عکس بگیرد که با عکس العمل شدید پاسداران مواجه شد و دوربینش را از او گرفته و شکستند، او فریاد می زد: “این بچه ترکمن توی مدرسه همکلاسی من بود.» (“کار” ارگان سازمان چریکهای فدایی خلق ایران. اول اسفند 1358. شماره 47)

این تصاویر برای نخستین بار در سایت مرکز مطالعات منتشر می شود.

حالا این کیهان ستاره سراب که در گنبد به کار تئاتر می پرداخت از ترس انتقام این جنایتش به لس آنجلس گریخته با ازدواج با دختر  کارگردان تئاتر پرویز خطیبی بنام نسرین ازدواج کرده در خفا بسر می برد.

آرنه گلی

مرکز مطالعات ترکمن

25 بهمن 1401/14فوریه 2023

 

 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن