اقتصادیتورکمن صحرارویدادها

چند خبر از غارت و چپاول سرزمین تورکمن!

غارت آب ها و اراضی زراعی

متن زیر، طوماری هست که از طرف کشاورزان و مردم منطقه مرزی اینچه برون و دوزالوم برای احقاق حقوق خود از آب رودخانه اترک به امانقلیچ شادمهر نوشته اند، البته چندی پیش تجمعی نیز به همین جهت در جلوی بخشداری اینچه برون انجام شده بود. نسخه ای از این طومار برای یول نیز ارسال شده است که عینا در پیج گذاشته می شود.. از دوستان نیز تقاضا می شود در نشر آن مارا یاری رسانید.


بسمه تعالی
نماینده محترم شهرستان گنبد کاووس و بخش داشلی برون
در مجلس شورای اسلامی جناب امان قلیچ شادمهر با سلام و دعای خیر و تبریک عید سعید فطر به محضر نماینده محترم گنبد و بخش داشلی برون احتراما اینجانبان کشاورزان پایین دست سد دانشمند و آب بندان اینچه برون به استحضار میرسانیم که جهت مدیریت آب سد دانشمند و آب بندان اینچه برون شرکت تعاونی تولیدی شهر اینچه برون تاسیس گردید. با اینحال متاسفانه برای منافع عده ای به قول معروف گردن کلفت آب رودخانه اترک مستقیم به دریاچه های پرورش ماهی اطراف الاگل هدایت می شود ولی سد دانشمند که کمترین حجم آب را دارد بخاطر پافشاری و سوء استفاده افراد سودجو مالکان پرورش ماهی آبگیری می شود و کشاورزان منطقه امسال از عدم آبگیری سد از کاشت شالی باز مانده اند.و با بارندگی های اخیر آب رودخانه اترک به جریان افتاد ولی این آبها که میباستی سد دانشمند را تامین میکرد مستقیم به دریاچه های پرورش ماهی سرازیر می شود ضمن اعلام اعتراض به اقدمات صاحبان پرورش ماهی و استفاده از ابزار قدرت و پافشاری به استانداری جهت تامین آب خودشان از محضر نماینده محترم مردمی بخش داشلی برون استدعا میشود به موضوع رسیدگی و جهت آبگیری سد دانشمند و عدم هدررفت آب جاری در رودخانه اترک اقدام عاجل مبذول فرمائید.٪
با تشکر23
کشاورزان و دامداران و مردم منطقه- 23 ازدیبهشت 1400


کارخانه کشت و صنعت گلچشمه واقع در ابتدای اتوبان آزادشهر به گنبد واقع شده است. نام این شرکت از روستای گلچشمه گرفته شده که هم اکنون اثری از آن وجود ندارد ، این شرکت که صاحب آن شمس پهلوی ، خواهر شاه بود زمینهای واقع در این منطقه را که اتفاقا تماما مربوط به روستانشینان تورکمن بود طی چند مرحله غصب نمود، بدون آنکه ریالی بابت آن بپردازد، زمینهای آماده کشت این منطقه که شامل روستاهای گلچشمه، ارازتقان، حاجی نبی و …عبارت از نزدیک به هزار هکتار بود با برگرداندن محصولات آماده درو مردم و با کمک نیروهای نظامی تماما در اختیار گرفته و سرپاس مختاری رئیس کل شهربانی دوره رضاشاه را که سوابق سو و بدنامی در شکنجه بازداشت شدگان داشت به عنوان سرپرست املاکش منصوب نمود. بنا به اقوال شفاهی که طی تحقیقاتمان به آن رسیدیم، شمس پهلوی حتی زحمت زدن سند به نام خود را نیز نکشید و این زمینها همانگونه که غصب نموده بود در مالکیتش قرار گرفت، شرکت کشت و صنعت را نیز احداث نمود. پس از انقلاب ، مردم به دنبال بازپس گیری قانونی زمینهایشان شدند و وکلایی را نیز پیگیر این قضیه نمودند، اما مع الاسف این زمینها اینک در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته بود و از سپردن آن به مستضغفان واقعی و صاحبان اصلیش خودداری نمودند . همینک نیز تمامی این زمینها و شرکت مذکور در اختیار نهادهای انقلابی !!!! قرار دارد.
در اطلاعیه موجود در عکس ، گنبد قابوس را گنبد کابوس نوشته اند، به نظر، کابوسی را که خود برای مردم منطقه رقم زده اند را به خوبی به آن واقف بوده اند.

بازدید ابراهیم كريمي معاون_هماهنگی_امور_اقتصادی استاندار گلستان , حجت الاسلام سلیمانی مدیر کل اوقاف و امور خیریه و دیگر مدیران ارشد استان از باغ ٣٦٤ هكتاري در گل چشمه آزادشهر اين باغ موقوفه كه به بخش خصوصي واگذار شده است ٣۵ نوع ميوه با پيش بيني برداشت ٧ هزار تن ميوه است كه به كشور روسيه و ۵ استان كشور صادر مي شود.
کانال خبری جرجان بیدار.
نمی دانم منظورشان از گلچشمه آزادشهر کجاست اما اگر شرکت قدیمی کشت و صنعت گلچشمه باشد که احتمالا هم منظور همان هست باید روشنگری شود کدام وقف؟ چه کسی وقف نموده؟ از طرف چه کسی وقف شده است؟
تقریبا نزدیک به هزار هکتار از زمینهای مابین روستاهای اراز تقان، حاجی نبی، بهرام صوفی و گلچشمه و… در زمان حکومت پهلوی، توسط شمس پهلوی بدون پرداخت ریالی به مردم، غصب شد و شرکت کشت و صنعت گلچشمه نیز در همان زمینها توسط شمس پهلوی ایجاد گردید، زمینهایی که غصب شده بود زمینهایی بود که کشاورزان برای درو آن آماده شده بودند اما عمال شمس پهلوی با برگرداندن آن زمینها و نابودی محصول و سپس کشیدن سیم خاردار دور زمینها در چنگ خود گرفته بودند، نابودی دسترنج مردم به گونه ای بود که بسیاری از مردم مجبور به کوچ شدند و الان از روستای گلچشمه جز خرابه اندکی که از مسجدش مانده چیزی نمیبینید. پس از انقلاب این زمینها به بنیاد مستضعفان واگذار شد و شکایات و پیگیری مردم برای بازپس گیری زمینهایشان به جایی نرسید.


ابراهیمی رئیس پنیر صباح در اطراف روستای اگری بوغاز پانصد هکتار از زمینهایی که به عنوان زمین ملی یا همان مراتع هست را با رانت خریداری می کنه و دورش را سیم خاردار گرفته و داخلش را هم شتر پرورش می ده-یکی از اهالی روستا مدتها علیه اش شکایت می کنه و پیگیری-ولی آخر هم ابراهیمی برنده از دادگاه میاد بیرون و الان هم اون پانصد هکتار دستش است.

زمینها اکثرا زمینهای مصادره ای هست که گرفته اند یک زابلی که قبل از انقلاب دهقان خانواده نجم الدین در بی بی شیروان بود الان همه اون زمینها تقریبا نزدیک به هزار هکتار را صاحب شده، قسمتیش را به صورت شورایی دولت داده و قسمتی هم از همانها خریده. البته همه آن هزار هکتار برای نجم الدین ها نیست. خیلی از زمبنهای خانواده نجم الدین الان توسط دولت مصادره شده و هنوز بازپس داده نشده است

ستاد فرمان اجرایی امام بسیاری از زمینهای مصادره ای را می فروشد اما فقط به غیر تورکمن میفروشد

یک آخوند تورکمن نزدیک به دویست هکتار را مجبور شده بود به اسم خریدش اول به نام کارگر زابلیش بخرد و بعدا سندش را به نام خودش بزند آن هم نزدیک بی بی شیروان و یارتی قایه بود به گمانم بزرگترین کارخانه و سرمایه هجوم آنها به تورکمنصحرا توسط ابراهیمی پنیر صباح هست که عضو نیروی قدس نیز می باشد.


چند روزی است که خبر دست اندازی و تخریب منازل و کومه های چپاقلی قدیم در نزدیکی بندر تورکمن، منتشر می شود با توجه به اطلاعاتی که گرفتیم متاسفانه باز کهنه داستانهای غصب سر باز نموده و بر نقطه ای دیگر از تورکمنصحرای مظلوم سایه افکنده است.
ماجرا از چه قرار است؟
چپاقلی بزرگترین روستای بخش مرکزی شهرستان تورکمن می باشد در جریان سیل نود و هشت نیز این منطقه آسیب فراوانی دید و البته مردمی که خود گلیمشان را از سیل و مسائل بعدش بیرون کشیدند، حال این موضوع بماند….
در سال هزارو سیصدو هفتادو دو و در جریان زیر آب رفتن این روستای ساحلی بر اثر سیل و…با معین کردن زمین از طرف دولت، مردم به سه کیلومتری شرق روستا کوچ نمودند. دولت زمین را تعیین نمود اما خریدش با خود مردم بود، مردمی که با فروختن اسباب منزل و طلاها و جهیزیه ها زمینها را خریدند و با وام دویست هزارتومانی اقدام به ساخت خانه کردند. به خاطر نبود کار ثابت حتی بسیاری از مردم به علت ناتوانی در پرداخت اقساط به زندان نیز افتادند. حال از طرف دیگر اداره منابع طبیعی، در سال هفتادو چهار چپاقلی قدیم را یعنی زندگی مردم یک روستارا به نام خود سند می زند در حالی که نه زمینش را خریده، نه بابت آن به مردم زمینی داده و…نه آن زمینها وقفی هستند و نه اهدایی به مردم. بلکه مال مردم بوده و تنها به خاطر مصیبتی طبیعی مجبور به کوچ شده اند و آن خانه ها و کومه های قدیمشان را هم اکنون نیز استفاده می کنند. اما به قول تورکمنها طاراپئنگ قاضئ بولسا دادئنگا الله یتیشسین.
چندین بار اداره منابع طبیعی قصد تصرف آنجا را داشته اند که با مقاومت مردم ناکام می مانند اما شبانه و بخصوص قبل از طلوع خورشید اقدام به تخریب برخی از تاسیسات می کنند که در عکس ها نیز مشخص هست.
کاندیداهای نمایندگی مجلس. وکلا و افراد معروف تورکمن باید در این زمینه و حل این مشکل اقداماتی بنمایند. مردمی که چندین شهید و جانباز و ایثارگر در دفاع از خاک ایران تقدیم نموده اند حال چنین روستایشان در سال جهش تولید مورد هجمه قرار می گیرد!!!!

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن