احزاب و جمعیت هااز خاطرات و تجربیات دیگرانتاریخیتورکمن صحرارویدادهاسیاسیملی - اجتماعی

پیش بسوی گرامیداشت اعلان جمهوری تورکمنستان جنوبی

97-مین سالگرد اعلام جمهوری گرامی باد!

بیستم ماه، روزی سترگ در تاریخ معاصر ملت تورکمن می باشد. درست 97 سال پیش رزمندگان و دلاورمردان سرزمین مان با شجاعت و غروری وصف ناپذیر بدون اینکه تزلزلی در اراده شان مبنی بر اولتیماتوم تسلیم حکومت مرکز تن دردهند دربیستم ماه می 1924/ 30 اردیبهشت 1303 در قورولتای بزرگ و وسیع مرکب از نمایندگان تمامی تورکمن ها؛ از شرق دریای خزر گرفته تا جرگلان، متفق القول در سرزمین آبا و اجدادی شان نظام جمهوری را اعلام کرده، عثمان آخون را بعنوان رئیس جمهور انتخاب کردند. نمایندگان شرکت کننده در قورولتای اومچالی، ضمن ارسال تلگرافی به تهران برقراری جمهوری را به مقامات حکومت مرکزی اعلام می کنند. نماینده وزارت خارجه و سفارت شوروی در تهران نیز ضمن ارسال تلگرام به مسکو، برقراری نظام جمهوری در سرزمین تورکمن را تصدیق می کنند.

آنها برای سعادت و بهروزی ملت خویش رزمیدند، برای زندگی بهتر نسل های آتی جنگیدند. یادشان تا ابد در دل ملت مان زنده است و ایده های شان در دل نسل های امروز شعله می کشد.

ما ضمن احترام به یاد و خاطره آن دلاورمردان و یاد تمامی شهدای راه آزادی و استقلال سرزمین تورکمن در برابر روح جاویدان آنها سر تعظیم فرورد می آوریم.

با اینکه جمهوری تورکمنستان جنوبی با حمایت امپریالیست های بریتانیایی به خاک و خون کشیده شد ولی شعله های آن قیام 54 سال بعد با تشکیل تشکل های ملی نظیر “ستاد مرکزی شوراها” و “کانون فرهنگی- سیاسی خلق ترکمن” دوباره برکشید و اینبار رزمندگان و پیشگامان جنبش ایدۀ خودمختاری شورایی و سپس جنبش ملی- دمکراتیک و ایرانی فدراتیو را پیش کشیدند و در راه تأمین آن می رزمند.

بمناسبت گرامیداشت روز اعلان جمهوری تورکمنستان جنوبی سلسله مقالات و کتاب هایی در به منصۀ دید و مطالعه خوانندگان سایت قرار می دهیم.

پاینده باد یاد تمامی دلاورمردان ملت تورکمن که در راه بهروزی خلق خویش رزمیدند و می رزمند.

مرکز مطالعات تورکمن

16 می 2021

26 اردیبهشت 1400


در این بخش مجموعه مقالاتی را که موافقین و مخالفین استقلال تورکمن در چندین سال گذشته نوشته و تابه امروز محمل دیالوگ و بحث و فحص می باشد به منظور درس آموزی بیشتر از تاریخ جنبش ارائه می نمایئم:

احمد مرادی بحثي پيرامون جنبش مقاومت ترکمنها عليه رضا خان

تورانلی تحلیل علمی یا توهین ملی

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن