احزاب و جمعیت هااخبار ویژهاعلامیه هاتورکمن صحرا

پیروزی گسترده اپوزیسیون بر اردوغان در انتخابات شهرداری های ترکیه

جمهوریت خلق پارتیاسی (CHP) حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه روز یکشنبه با پیروزی گسترده در انتخابات سراسری شهرداری های این کشور و حفظ کنترل شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و استانبول، جایی که اکرم امام اوغلو برای دومین بار به عنوان شهردار آن انتخاب شد، ضربه غیرمنتظره ای به حکومت رجب طیب اردوغان وارد کرد. اکرم امام اوغلو با اختلاف ۱۰ درصد از نامزد حزب عدالت و توسعه در استانبول پیش افتاده است.

اکرم امام اوغلو برای دومین بار به عنوان شهردار استانبول انتخاب شد و حزب جمهوری خواه خلق CHP را در مرکز سیاست ترکیه قرار داد.

حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه روز یکشنبه با پیروزی گسترده در انتخابات محلی این کشور و حفظ کنترل شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و استانبول، جایی که اکرم امام اوغلو برای دومین بار به عنوان شهردار آن انتخاب شد، ضربه غیرمنتظره ای به حکومت رجب طیب اردوغان وارد کرد.

امام اوغلو در جشن پیروزی هواداران هیجان زاده حزب جمهوری خواه خلق (CHP) گفت: «استانبولی های عزیز من، امروز در را به روی آینده ای جدید باز کردید. از فردا ترکیه ترکیه متفاوت خواهد بود. شما درب را به روی دموکراسی، برابری و آزادی باز کردید … امید را در صندوق های رای شکوفا کردند.

مشارکت گسترده به نفع مخالفان بود و حزب CHP کنترل بخش وسیعی از غرب ترکیه را به دست آورد و در مناطق محافظه‌کارتر در کنار دریای سیاه و آناتولی مرکزی؛ مناطقی که به طور سنتی با سیاست‌های این حزب مخالف بوده اند هم به پیروزی رسید.

نتایج انتخاب به سرعت به نمادی از نارضایتی از اردوغان تبدیل شد که بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، هواداران خود را برای شرکت در انتخابات محلی ترغیب کرده بود.

هدف مقدم کمپین اردوغان و حزب او پیروزی در استانبول و کنترل این کلان شهر بود و هوادارانش یک هفته قبل از رای گیری در این شهر تجمعاتی برگزار کردند و شب قبل از رای گیری اردوغان در مسجد نمادین ایاصوفیه در استانبول در نماز شرکت کرد.

اوزگور اوزل، رئیس CHP، با چشمانی اشکبار خطاب به مردم گفت : «نتایج این انتخابات نشان می دهد رأی دهندگان تصمیم گرفته اند سیاست جدیدی در ترکیه خلق کنند.

امام اوغلو، رقیب خود مورات کوروم، بوروکرات سابق و وزیر محیط زیست از حزب عدالت و توسعه اردوغان (AKP) را با اختلاف قابل توجهی در بزرگترین شهر ترکیه شکست داد، شهرداری این شهر به خاری در چشم اردوغان تبدیل شده است.

بر اساس ۹۲.۹۲ درصد از آرا شمارش شده در استانبول، بزرگترین شهر اروپا و موتور اقتصادی کشور، امام اوغلو ۵۰.۹۲ درصد آرا و رقیب او از حزب عدالت و توسعه، مورات کوروم، وزیر سابق دولت ملی اردوغان، ۴۰.۰۵ درصد به دست آورده اند.

رنگ قرمز حزب جمهوری خواه خلق (CHP)— زرد   رنگ akp (اردوغان)

خبرنگار گاردین می نویست: در سراسر استانبول، رانندگان بوق ماشین ها را به نشانه جشن پیروزی به صدا در آوردند. ویدئوها نشان می دهد مردم پوسترهای کوروم را پاره می کردند.

انتظار می رود دومین پیروزی پررنگ امام اوغلو او را در مسیر نامزدی ریاست جمهوری قرار دهد.

مبارزات انتخاباتی شهرداری برای دوره دوم چالش برانگیز بود. آگاهان انتخابات تخمین می زدند حزب عدالت و توسعه اردوغان در استانبول، مرکز مالی و فرهنگی کشور، جایی که اردوغان ۳۰ سال پیش شهردار بود، سه برابر از امام اوغلو و CHP پیشی بگیرد.

علیرغم اینکه نام اردوغان در برگه های رای نیامده است، رای دهندگان در سراسر کشور از فرصت استفاده کردند و نارضایتی خود را از سیاست های او ابراز کردند و بسیاری از رای دهندگان اقتصاد بحرانی ترکیه را به عنوان انگیزه خود برای رای دادن به مخالفان یا مجموعه ای از احزاب کوچکتر در سمت راست AKP نام بردند.

سلیم سازاک، رئیس ساندا گلوبال، یک شرکت مشاوره مستقر در آنکارا که به چندین کمپین در طول چرخه انتخابات محلی مشاوره می داد، گفت: «این یک پیام کوبنده است. رای دهندگان به دولت می گویند که وضعیت اقتصادی واقعاً به آنها آسیب می زند.»

تلاش های اردوغان برای قرار دادن خود در خط مقدم نبرد برای بازپس گیری استانبول نیز برای بسیاری از ساکنان این شهر نتیجه معکوس داشت. ترکیه با یک بحران اقتصادی مرتبط با سیاست های او گرفتار شده است، بحرانی که بیشترین ضربه را به مردم در شهرهای بزرگ وارد کرده است.

پس از پیروزی مجدد در انتخابات، اردوغان وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی جدیدی را منصوب کرد که اصلاحات و اقدامات ریاضتی را که برخی ناظران ضروری می‌دانستند، انجام دهد. اما با ادامه افزایش تورم، وضعیت بسیاری از مردم بدتر شد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن