تورکمن صحراملی

شکایت از وعده های سرخرمن روحانی از سوی دیوان عالی رد شد!

«عدم تامین حقوق دینی و قومیتی»

این روزها مثل بقیه نقاط ایران، در منطقۀ تورکمن صحرا نیز تب و تاب “انتخابات” ریاست جمهوری بالا گرفته و تیپ های مختلف جامعه برای آوردن رای بیشتر کاندید مورد نظر خود با پول های سرازیری و یا با “اخلاص عمل” رگ های گردن خود را باد می دهند. غافل از این که وعده های سرخرمن آنها در مورد ملل غیرفارس هرگز جامعه عمل نخواهد پوشید. اساسا در قانون اساسی رژیم جایی برای اهل سنت در کاندیداتوری ریاست جمهوری وجود ندارد.

به وعده های سرخرمن آخوند روحانی نگاه می کنیم

   آخوند روحانی که بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زده است در تمامی متینگ های انتخاباتی اش به ملل غیرفارس (تورکمن، عرب، کرد،بلوچ، تورک…) وعده تأمین حقوق شان را داد. وعده هایی که هرگز در دو دوره ریاست جمهوری اش عملی نساخت.مردمان غیرفارس خواهان عدالت در گزینش پست های رسمی کشور و دوری از سیاست تبعیض را خواهانند. حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ با انتشار بیانیه‌ای ۱۰ ماده‌ای وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات اصول معطل مانده قانون اساسی کشور در راستای تامین تحت عنوان حقوق اقوام، ادیان و مذاهب را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

روزنامه اعتماد نوشته است که از مبناهای شکایت اهل سنت  از حسن روحانی بندهای ۲، ۳ و ۸ بیانیه او بوده که اجرا نشده است.

این بندها بر مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت کلان کشور، انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور، و رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن تاکید دارد.

از دیگر بندهای مهم این بیانیه «تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و…) به‌طور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها» و « تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های غیرفارس» بوده است.

ديوان عالی كشور شكايت جمعی از شهروندان اهل سنت از حسن روحانی به خاطر عدم اجرای وعده‌های انتخاباتی او مبنی بر تامین حقوق مربوط به ادیان، اقوام و مذاهب را فاقد دليل تشخيص داد و این پرونده از دستور كار ديوان عالی كشور خارج شد.

روزنامه اعتماد روز دوشنبه ۳۰ فروردین در گزارشی به نقل از عبدالله سهرابی، نماینده مریوان در مجلس ششم شورای اسلامی نوشته بود که این شکایت در دیوان عالی کشور ثبت شده، اما هنوز شعبه‌ای برای رسیدگی به آن تعیین نشده است.

منبع: رادیو فردا

شایان ذکر است “نماینده” گنبدقابوس شادمهر تاکنون در هیچیک از نطق های پیش از دستورش از این حقوق ملی و در انتقاد از مقام ریاست جمهوری سخنی به میان نیاورده است.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن