از خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمن صحرا

شرح حال برخی از پیشگامان تحصیل علم جدید در تورکمن صحرا

پس از بازنشستگی از امر آموزش و پرورش، فرصتی پیش آمد و علاقه ای جدی در من ایجاد شد که نوشتن شرح حال خود هر جمع آوری، شرح حال تنی چند از پیشگامان تحصیل علم جدید و آغاز گر خدمت جامعه و کشور دست لازم. ابتدا شرح حال خود را بصورت کتاب منتشر کرد که با استقبال علاقه­ مندان به آن گونه مسائل روبرو شد حال وظیفه خود دانستم برای آگاهی جوانان و علاقه مندان به تحصیل علم و خدمت به جامعه و کشور، شرح حال دانشجویان را که قریب 80 سال پیش وارد دانشکده افسری و دانشکده پزشکی شده اند و تحصیلات خود به نحو احسنت پایان رسانده اند، این شرح مختصر را پایان دادم به این امید که اینگونه اعمال موجب شود و نسل جدید را به شوق آورد و گوشه ای از شرح حال خادمان تاریخ فرهنگ و هنر جامعه و کشور خود را بصورت کامل نوشته به جامعه خود عرضه دارند.


 

به یاد دارالتربیه شبانه روزی بندرشاه

پس ازترکمن صحرا در سال 1312- رضا شاه دستور می دهد که مردم عشایر ترکمن را به سوادآموزی تشویق کنند و برای ادامه تحصیل فرزندان علاقمند و با استعداد آنان در بندرشاه، دارالتربیه و هنرستان صنعتی دائر نمایند و برنامه آموزشی را طوری تنظیم کنند که هنر آموزان نصف روز را در هنرستان و نصف روز بطور عملی در کارخانه راه آهن بندرشاه برای فراگرفتن صنایع راه آهن مشغول باشد و برنامه بدان گونه عملی می شود، ولی در سال 1316 پرورشگاه شبانه روزی شاهپور گرگان و هنرستان شبانه روزی بندرشاه به گرگان منتقل می شوند. هنرآموزان در دانشسرای جدید به تحصیلات خود ادامه میدهند.

ناگفته نماند دارالتربیه امچلی هم در سال 11/1309 به پرورشگاه شبانه روزی بندرشاه منتقل می شود زیرا، تا آن سال در گرگان پرورشگاه وجود نداشت. بدیهی است در سال 16/1315 در گرگان دبیرستان کامل و مجاز وجود نداشت. روی این اصل وزارت معارف ناچاراً فارغ التحصیل های پرورشگاه های شاهپور گرگان را به تهران، اعزام میداشته است تا در دبیرستان علمیه تهران به تحصیل خود ادامه دهند.

روزی همکارم آقای طالبی که در دبیرستان رهنمای تهران معاون بودند، از بودن دفتر که به دبیرستان علمیه در دبیرستان رهنما، اطلاع داد و آنرا در اختیارم گذاشت و با بررسی و مطالعه آن مطیع شدم که عده ای از شاگردان آن دبیرستان از هم محلی های خودم هستند که بعداً به مدرسه نظام و دانشگاه افسری تهران رفته اندو از آنجا به درجات خوب فارغ التحصیل شده اند و در ارتش وظایف خود را بخوبی انجام داده اند و از افسران توانا و موفق بوده اند.

دانشجویانی که وارد دانشکده افسری شده اند عبارتند از:

1- عبدارحیم ندیمی 2- صفر خطیبی 3- الیاس مخدومی 4- عاشور وردی ملاخانی

5- قره حاجی حزبی 6- قربان محمد سیوری: باید بگویم از میان نامبردگان بنام های قربان محمد سیوری و حاجی خان آغوزی در زندان وفات یافتند- روحشان شاد باد

سروان عبدالرحیم ندیمی

آقای عبدالرحیم ندیمی متولد گومیشان، از افسران با استعداد و فارغ التحصیل دارالتربیه و هنرستان شبانه روز از بندرشاه امام- رضا شاه بوده است، از لحاظ جسماً و روحاً بسیار توانا و باهوش بوده حتی در دانشکده افسری تهران شاگرد اول و ممتازی بوده است و بنام گروهبان دانشکده معروف بوده. افسری شجاع و با شهامت و دارای اعتماد و محبوبیت بیشتری در میان هم دوره های خود کسب کرده است. در سنوات خدمت خود با مسئولیت های سنگین و خطری را بعهده داشته است و جوانان را به مطالعه شرح حال بزرگان تشویق و ترغیب میکرد. و مشاغل حساسی را نظیر قضائی- کارگزینی و بازرسی تیپ خراسان را «مشهد» بعهده داشته است. عضو مقام افسران توده خراسان بوده و فقید قیام بر علیه دولت را داشته است، پس از خلع سلاح ژاندارم های روستاها، بسوی گنبدکاووس حرکت کردند، هنگام عبور از جلوی ساختمان شهربانی گنبد یکدفعه طوفانی از رگبار گلوله بسوی ماشین افسران باریدن گرفت و در ظرف چند دقیقه تمامی سرنشینان جیب نابود شدند.

2 نفر زخمی و 7 نفر کشته شدند و در امام زاده یحیی گنبد مدفونند. بعضی هام به آذربایجان فرار کردند و در تبریز به تیپ پیشه وری در آمده و به حکومت دمکروسی ها پیوستند و در تاریخ 25/1325 به شوروی پناهنده شدند و در توابع شهر مسکو اقامت گزیدند و در آنجا نیز فوت کردند.

سرگرد صفر خطیبی

جناب سرگرد صفر خطیبی متولد روستای امچلی (بناور) تابع گومیشان در پرورشگاه و دارالتربیه امچلی مشغول تحصیل بوده سپس برای ادامه تحصیل به هنرستان صنعتی شاهپور شبانه روزی بندرشاه منتقل شده است و در سال 1315 به دارالتربیه تهران فرستاده شده اند و در مدرسه و دبیرستان علمیه ادامه تحصیل داده پس از توفیق از امتحانات متوسطه وارد دانشکده افسری شده با ادامه تحصیل پرداختند و مدرجات عالی نایل آمدند- سرگرد خطیبی یکی از افسران اکتیو فعال و باهوش بوده است که در تمام دوران خدمات نظامی اقدامات ارزنده و شایسته ای انجام داده است. مورد احترام هم دوره های خود قرار گرفته و از دانشجویان ممتاز زمان تحصیلی خود بوده است. در جنگ بین الملل دوم کشور ما وسیله دولت های بیگانه « روسیه- انگلیس- آمریکا» اشغال شده بود. تمامی افراد نظامی فراری و ارتشی رضا شاه متلاشی و از هم پاشیده شده و کشور شوروی بر ایران مسلط بود و از ایران خارج نشده ناچاراً بعد از اعتراض سازمان ملل از ایران خارج شد و تجدید قوا شد، نامبرده اولین افسری با شهامت و با شجاعت بوده که با یک گردان سرباز به گومیشان آمدند و نظم برقرار نمودند و در تمام مأموریت های عمده و خطرناک موفق بوده است و در برقراری نظم مملکت مساعدن بازم نمود و از بروز هر گونه ناملایمات و دزدی و قتل و غترت جلوگیری کرد.

از اهمیت و ارزش نظامی آن میتوان بیان کرد که نامبرده مدتی در شیراز دستگیر شده، مگر نیز خود محمدرضا شاه دستور داده و او را آزادش کنند. متأسفانه آقای خطیبی عضو سازمان بوده، خوشبختانه در سال 1333 قبل از اینکه دستگیر و اعدام شود مطیع گردیده و بطور مخفیانه به کشور شوروی پناهنده شد، و در عشق آباد سکونت و آخر عمر در عشق آباد وفات یافته است و از اولاد در آن زمان تنها یک دختر داشت. روحش شاد باد.

سرهنگ مخدومی

آقای سرهنگ مخدومی متولد گومیشان،از فارغ التحصیلان دارالتربیه شبانه روزی شاهپور گرگان و اعزامی به دارالتربیه تهران است. پس از ادامه تحصیل. دوره متوسطه را به پایان رسانده پس از توفیق در امتحانات وارد مدرسه نظام می گردد. پس از طی دوره مربوطه به دانشکده افسری وارد و با موفقیت دوران دانشکده افقسری را به پایان می رساند و با درجه ستوان دومی دانشکده را به انجام می رساند و در ارتش با انجام وظایف محوله، اشتغال می ورزد- بیاد دارم جناب سرهنگ مخدومی را در اوایل خدمت به جنوب شرقی ناحیه بلوچستان اعزام داشته بودند و اوضاع کشور هم نگرانی اشغال از طرف بیگانگان داشت. یعنی جناب سرهنگ اقدامات و عملیات خود را در برابر انگلیس ها بیان می کرد. در برگشتن به گومیشان یک کودک سیاه پوست بنام محمد با خود آورده بود که قدری از لحاظ رفتار خشن بود، جناب سرهنگ بیشتر ایام خدمت در تهران و اداره دادرسی قضایی ارتش انجام داد. . به درجه سرهنگی نائل آمده است و از دانش آموزان گروه دوم دارالتربیه شبانه روزی بندر شاه و شاهپور گرگان می باشد و خدمات ارزنده ای انجام داده.

جناب سرگرد مهیشد ( ملاخانی)

سرکار سرگرد عاشور وردی ملاخانی فرزند ملاخان متولد گومیشان فارغ التحصیل از دارالتربیه شبانه روزی شاهپور گرگان، به دارالتربیه تهران اعزام گردید و در آن دبیرستان با ادامه تحصیل پرداخت و ضمن توفیق در امتحانات متوسطه وارد مدرسه نظام گردید، پس از طی دوره ویژه و خاص وارد دانشکده افسری تهران شد، پس از اتمام دوره تحصیلی دانشکده افسری با درجه ستوان دومی فار التحصیل شد و بانجام وظایف محوله نظامی اشتغال ورزیده. آقای سرگرد ملاخانی در حین خدمت به کسالت مدیدی مبتلا شده بود و در نتیجه با درجه سرگردی به افتخار بازنشستگی نائل آمدند. باید بگویم سرگرد مدتها بعلت ناراحتی ریه در اخذ درجات به تأخیر افناده است. مع الوصف وظایف خو را بنحو احسنت انجام داده است.

دکتر عبدالرحمن فرزانه

آقای دکتر عبدالرحمن فرزانه متولد گومیشان که از دانشگاه پزشکی تهران فارغ التحصیل شده است. دانشجوی دارالتربیه تهران و اعزامی از پرورشگاه شبانه روزی شاهپور گرگان می باشد. آقای دکتر در دوران دانشجویی، بسیار ساعی و کوشا بوده، برای اجرا و انجام خدمات ارزنده به مملکت، مطالعات عمیق نموده و معلومات لازم ذخیره می کرده است تا بتواند به هم میهنان خود مساعدت لازم و مفیدی انجام دهد. آقای دکتر در خلال دانشجویان پزشکی مورد احترام و محبوب قرار گرفته بود، و استادان امیدواری زیادی در خصوص علم پزشکی از ایشان داشتند. متأسفانه مأمورین بی وجدان و گرگ صفت رضا خان به بهانه ایجاد توطئه و فعالیت علیه دولت او را متهم و دستگیر و به 10 سال زندان محکوم کردند. و همچنین دکتر را به مطالعه مجله چخوف و توزیع آن در بین دانشجویان پزشکی گنه کار دانستندو آقای دکتر در گرگان زندانی بود، خانواده اش در ناحیه دوشنبه ای بطور استیجاری زندگی می کرد که خوشبحتانه بر اثر اشغال کشور عزیز، وسیله قوای بیگانه و متلاشی شدن مملکت از زندان آزاد شدند و تا آخرین روز زندگی در گرگان به خدمت پزشکی اشتغال داشتند و خدمات ارزنده و مفید به مردم شریف گرگان انجام داند- روحش شاد باد.

دکتر کاسب

دکتر کاسب در گومیشان متولد شده است. پس از طی دوره ابتدائی و ادامه تحصیل در دارالتربیه شبانه روزی هنرستان شاهپور گرگان، به علت نداشتن دبیرستان کامل در گرگان به دارالتربیه تهران اعزام گردید. پس از ادامه تحصیل در دبیرستان علمیه در امتحانات متوسطه و در رشته دندانسازی شرکت نموده و قبول شده است. پس از دریافت جواز پزشکی در وزارت بهداری استخدام گردید و در شهرهای بندرشاه- گنبدکاووس- خدمات جانانه و مفید انجام دادند و در عاقبت در بندرشاه وفات یافت . روحش شاد باد.

ستوان ساری گوکلانی دانشجوی دانشکده افسری تهران

آقای ساری ینقاق یا گوکلانی، یکی از فامیلان نزدیک می باشد که در گومیشان متولد شده است و از سوی دارالتربیه شبانه روزی شاهپور گرگان به دارالتربیه تهران اعزام شده. و در دبیرستان علمیه ثبت نام و ادامه تحصیل داده است پس از شرکت و قبولی در امتحان متوسطه وارد دانشگاه افسری گردید و به تحصیل مشغول گردید ولی بدبختانه مأمورین و جاسوسان بی وجدان و بی ایمان گزارش دادند و وی را متهم به مطالعه مجله چوقالیف و خیانت به کشور و خلاف قانون دستگیر و بدون محکمه مدت ها تحت شکنجه و ظلم زندانی بوده است. آقای گوکلانی جوانی آرام و مرتب و با عاطفه و خوش بیان و محیط ساز بودند- با استعداد و با هوش و فعال و از بهترین دانشجوی دانشکده افسری بوده و هم دوره هایش علاقه و محبت زیادی قائل بودند و خوشبختانه کشور بر اثر حمله بیگانگان و اشغال آن متلاشی شد و عفو عمومی اعلام گردید و از زندان آزاد شده. پس از آزادی از زندان برای نجات مردم از ظلم و ستو وارد حزب گردید و برای ٱذمین حقوق مردم بر علیه دولت پوسیده محمدرضا پهلوی اقدامات مؤثری و عمیقی انجام داده، به مبارزه پرداخت. دولت بعد از آمدن قوام فعالیت حزب توده راه غیر قانونی اعلام کرد و مسئولین و رؤسای کمیته و فعالین درون حزب، از ترس دستگیری و مجازات به کشورهای دیگر پناه بردند و بدین وسیله فعالیت حزب توده تعطیل گردید . آقای گوکلانی هم به منظور خلاص از شکنجه و ستم و دستگیری شکنجه گران، جلادان محمدرضا شاه به روسیه پناه بردند و در عشق آباد ساکن شدند و در آنجا فوت کردند. روحش شاد باد.

دانشجویان ناکام دانشکده افسری تهران

چند نفری از جوانان با استعداد و علاقمند به تحصیل ترکمن از سوی فرهنگ استرآباد به دارالتربیه شبانه روزی تهران اعزام میگردند و در آنجا به تحصیل مشغول می شوند و پس از قبولی از امتحانات تعلیمات متوسطه وارد مدرسه نظام. پس از وارد دانشکده افسری شده به تحصیلات خود ادامه داده اند و لی با کمال تأسف و تأثر:

1- آقای قربان محمد سیوری (شهید) متولد گومیشان فرزند قایلی از طایفه گوکلان

2- حاجی خان اوغوزی (شهید) که در ترکیه از دانشگاه اسلامبول موفق پدر یافت گواهینامه شده است.

این دو به علت زجر و شکنجه مأمورین ستم گر دولت طاغوت در زندان (بدرود حیات گفته اند)

3- آقای قره حاجی حزبی- فرزند عبدالرحمن قره که یکی از همسایگان می باشد مدتهای مدید در گومیشان مریض و بستری بودند، سرانجام، دنیای فانی را ترک گفتند. روحشان شاد باد.

************************

عبدالرحمن محمد ارازی

الکامیز

عکس ها از آرشیو مرکز مطالعات تورکمن

 

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن