اخبار ویژهتورکمن صحرا

سدسازی بی رویه، اترک؛ رود بزرگ تورکمن صحرای را خشک کرد- ویدئو

در نتیجه خشکاندن رود اترک ضربه جبران ناپذیری بر اقتصاد مردم این منطقه بویژه کشاورزان و دامداران تورکمن وارد شده، سبب کوچ و برهم خوردن بافت جمعیتی می شود. این سیاست مخرب رژیم عمدا برای نابودی بافت جمعیتی و اقتصادی تورکمن صحرا برنامه ریزی و عملی می شود.

 رود اترک پیش از این، پنجمین رود بزرگ ایران بود. از کوه‌های هزار مسجد در خراسان رضوی می‌آمد، قوچان، فاروج، شیروان و بجنورد را طی می‌کرد. جایی نزدیک به اینچه‌برون به مرز تورکمنستان می‌رسید و به این کشور می‌رفت تا در آخر به دریای خزر بریزد. حالا نزدیک به ۲۰ سال است که دیگر آب این رودخانه بیشتر وقت‌ها تا قوچان هم نمی‌رسد، یعنی به اولین شهری که سر راهش قرار دارد.

به گزارش عصر ایران، سد تبارک ۲۰ کیلومتر قبل از قوچان در سال ۱۳۷۴ بر روی اترک زده شد. اگر همه شرایط نرمال باشد، اترک سالانه باید ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب داشته باشد. مخزن سد تبارک ۶۰ میلیون مترمکعب است، پس اگر رود پر باشد این سد باید سرریز کند. تا خرداد ماه امسال حجم سد به ۱۴ درصد رسیده بود. با این حال خشکسالی یکی از دلایل خشکی این رود است.

مرکز مطالعات” -اترک در تورکمنی به معنی مرد زرد رنگ می باشد. (ساری آدم)

در نتیجه خشک شدن رود اترک ضربه جبران ناپذیری بر اقتصاد مردم این منطقه بویژه کشاورزان و دامداران تورکمن وارد شده، سبب کوچ و برهم خوردن بافت جمعیتی می شود. این سیاست مخرب رژیم عمدا برای نابودی بافت جمعیتی و اقتصادی تورکمن صحرا برنامه ریزی و عملی می شود.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن