احزاب و جمعیت هااخبار ویژهتورکمن صحرارویدادها

رژیم صهیونیست اسرائیل، سیاست نسل کشی خویش را ادامه می دهد!

جنایات جنگی اسرائیل نقض قوانین کیفری بین‌المللی از جمله جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است که نیروهای دفاعی اسرائیل، شاخه نظامی دولت اسرائیل، از زمان تأسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ به ارتکاب آن متهم شده‌اند اینها شامل هدف قرار دادن و کشتن عمدی غیرنظامیان، کشتن اسیران جنگی و رزمندگان تسلیم شده، حملات بی‌رویه، مجازات دسته جمعی، گرسنگی دادن به غیرنظامیان، استفاده از سپر انسانی، شکنجه، انتقال اجباری، نقض بی‌طرفی پزشکی، هدف قرار دادن خبرنگاران، حملات هوایی غیرقانونی یا حملات علیه اشیاء غیرنظامی و اشیاء محافظت شده، تخریب‌های بی‌رویه، و تحریک به نسل‌کشی می‌شود.

اسرائیل کنوانسیون‌های ژنو را در ۶ ژوئیه ۱۹۵۱ تصویب کرد و در ۲ ژانویه ۲۰۱۵، کشور فلسطین به اساسنامه رم ملحق شد و به دادگاه کیفری بین‌المللی صلاحیت رسیدگی به جنایات جنگی انجام شده در سرزمین‌های اشغال شده فلسطین (OPT) را اعطا کرد. کارشناسان حقوق بشر استدلال می‌کنند که اقدامات انجام شده توسط ارتش اسرائیل در جریان درگیری‌های مسلحانه در اراضی اشغالی تحت عنوان جنایات جنگی قرار می‌گیرد. گزارشگران ویژه از سازمان ملل متحد، سازمان‌هایی از جمله دیده‌بان حقوق بشر، پزشکان بدون مرز، عفو بین‌الملل و کارشناسان حقوق بشر اسرائیل را به جنایات جنگی متهم کرد

از سال ۲۰۰۶، شورای حقوق بشر چندین مأموریت حقیقت یاب را برای نقض قوانین بین‌المللی، از جمله جنایات جنگی، در اراضی اشغالی، از جمله یک تحقیق دائمی و در جریان از ماه مه ۲۰۲۱، موظف کرده‌است از سال ۲۰۲۱، دیوان کیفری بین‌المللی تحقیق فعالی در مورد جنایات جنگی اسرائیل را در حال انجام داشته‌است. اسرائیل از همکاری با تحقیقات خودداری کرده‌است.

جنگ ۲۰۲۳ اسرائیل و حماس
از آغاز جنگ ۲۰۲۳، بیش از ۳۰۰۰ کودک در حملات هوایی ارتش اسرائیل به نوار غزه کشته شدند.

اتهامات متعددی مبنی بر جنایات جنگی علیه اسرائیل به دلیل اقداماتش علیه غیرنظامیان در طول جنگ سال ۲۰۲۳ با حماس مطرح شد. کمیسیون مستقل تحقیقات بین‌المللی سازمان ملل متحد در مورد اراضی اشغال شده فلسطین اعلام کرد که «در حال حاضر شواهد واضحی» از جنایات جنگی وجود دارد و شواهدی را با مقامات قضایی، از جمله مقامات دیوان کیفری بین‌المللی که در حال حاضر در حال بررسی جنایات جنگی در سرزمین‌های اشغالی هستند، به اشتراک خواهد گذاشت.

منتقدان معتقدند که دولت بایدن در ایالات متحده به‌طور تلویحی جنایات جنگی اسرائیل را تأیید کرده‌است.

چندین اقدام انجام شده توسط ارتش اسرائیل به عنوان مجازات دسته جمعی، از جنایات جنگی که بر اساس معاهده در درگیری‌های مسلحانه بین‌المللی و غیر بین‌المللی ممنوع شده‌است به ویژه ماده ۳ مشترک کنوانسیون ژنو و پروتکل الحاقی ۲، شناخته شد. کریستوس کریستو، رئیس بین‌المللی پزشکان بدون مرز، گفت که میلیون‌ها غیرنظامی در غزه به دلیل محاصره سوخت و دارو توسط اسرائیل با «مجازات دسته‌جمعی» روبرو هستند. گروهی از گزارشگران ویژه سازمان ملل، حملات هوایی اسرائیل به غزه را نوعی مجازات دسته جمعی خواندند و بیان کردند که این حملات هوایی «طبق قوانین بین‌المللی مطلقاً ممنوع است و جنایت جنگی محسوب می‌شود». در واقع، اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، ساکنان غزه را به مسئولیت جمعی برای جنگ متهم کرد. اسرائیل کاتز، وزیر انرژی اسرائیل در پاسخ به اتهامات مجازات دسته جمعی نوشت: “در واقع، خانم نماینده. ما باید خط و نشان بکشیم… تا زمانی که این جهان را ترک نکنند، یک قطره آب یا یک باتری دریافت نخواهند کرد. ”
دسترسی به آب

به عنوان بخشی از محاصره غزه توسط اسرائیل، تمام دسترسی‌ها به آب بسته شد. ماده ۵۱ قواعد برلین در مورد منابع آبی، پیکارگران را از حذف آب یا زیرساخت‌های آبی تا به مرگ یا تحرک اجباری آن بینجامد منع می‌کند. در ۱۴ اکتبر، اونروا اعلام کرد که غزه دیگر آب آشامیدنی تمیز ندارد و دو میلیون نفر در معرض خطر مرگ ناشی از کم‌آبی قرار دارند. در ۱۵ اکتبر، اسرائیل با از سرگیری تأمین آب در جنوب غزه موافقت کرد. با این حال، امدادگران و سخنگوی دولت گزارش دادند که آب در دسترس نیست. جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، قطع آب توسط اسرائیل را «ناسازگار با قوانین بین‌المللی» توصیف کرد.

در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳، دیده‌بان حقوق بشر اعلان کرد که ارتش اسرائیل از مهمات فسفر سفید در غزه استفاده کرده‌است. ارتش اسرائیل این ادعا را رد کرد و آن را «بی چون و چرا نادرست» خواند. فسفر سفید در صورت تماس می‌سوزاند، می‌تواند باعث آسیب‌های عمیق و شدید شود، که ممکن است منجر به نارسایی چند عضوی می‌شود و حتی سوختگی‌های جزئی توسط آن ممکن است مهلک باشد. بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، استفاده از فسفر سفید «به صورت غیرقانونی و غیرقانونی در هنگام انفجار در هوا در مناطق شهری پرجمعیت، جایی که می‌تواند خانه‌ها را بسوزاند و به غیرنظامیان آسیب فاحشی وارد کند بی ملاحظه است» و «الزامات قوانین بشردوستانه بین‌المللی برای انجام تمام تدابیر احتیاطی ممکن برای جلوگیری از صدمات غیرنظامی و تلفات جانی را نقض می‌کند.» به گفته برایان کاستنر، بازرس تسلیحات عفو بین‌الملل، اینکه آیا این جنایت جنگی محسوب می‌شود یا خیر، به «هدف مورد نظر این حمله و استفاده مورد نظر بستگی دارد». استفاده از آن یک سلاح آتش زا محسوب می‌شود که طبق قوانین بین‌المللی در مناطق با تراکم جمعیت بالا ممنوع است. غزه یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان است و نزدیک به نیمی از جمعیت آن را کودکان تشکیل می‌دهند.
حملات بی ملاحظه

سازمان ملل متحد اعلام کرد که عملیات هوایی اسرائیل برج‌های مسکونی، ساختمان‌ها، مدارس و اماکن اونروا را هدف قرار داده‌است که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی در غزه شده‌است. کارشناسان حقوق بشر حملات هوایی بی‌رویه اسرائیل را جنایت جنگی توصیف کردند، اتهامی که اسرائیل آن را رد کرده‌است. اونروا از اسرائیل خواست ۲۷۰۰۰۰ فلسطینی پناه گرفته را بمباران نکند و تأکید کرد که بر اساس قوانین بین‌المللی هدف قرار دادن آنها منع شده‌است. ارتش اسرائیل گفت که این حملات را کنترل می‌کند تا مسیر تخلیه امن را فراهم کند. دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «تأکید بر آسیب رساندن است و نه بر دقت».
حمله هوایی کلیسای سنت پورفیریوس

در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۳، یک حمله هوایی ارتش اسرائیل به بخشی از کلیسای قدیس پورفیریوس، از کلیساهای ارتدوکس یونانی در شهر غزه، اراضی فلسطینی تحت اشغال اسرائیل، حمله کرد و از میان بیش از ۴۵۰ مسیحی و مسلمان در کلیسا پناه گرفته بودند، حداقل ۱۸ غیرنظامی فلسطینی را کشت. این حمله هوایی به بیرون کلیسا آسیب وارد کرد و منجر به فروریختن یک ساختمان متعلق به مجموعه کلیسا در مجاورت آن شد. اسقف ارتدکس یونانی اورشلیم این حمله را جنایت جنگی خواند و ارتش اسرائیل را به هدف قرار دادن کلیساها و پناهگاه‌های غیرنظامی متهم کرد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن