از خاطرات و تجربیات دیگران

دکتر مهین گرگانی،اولین نماینده زن تورکمن در مجلس شورایملی ایران

16 دسامبر 1973 سالروز انتخاب خانم دکتر مهین گرگانی بعنوان نماینده تورکمن ها در مجلس شورای ملی

خانم دكتر مهین‌‌دخت گرگانی (1376- 1310) ، پزشكی متعهد، انساندوست، مؤمن و خادم بود.

این پزشك گرگانی، سالها از زندگی خود را وقف بیماران و دردمندان كرده بود و اغلب بیماران، خاطرات خوبی از وی به یاد دارند. 


دكتر مهین گرگانی  فرزند محمدآخوند گرگانی(جرجانی) است.در كنار چنین فردی روحانی، عالم و سیاستمدار بزرگ شد. محمدآخوند گرگانی در سالهای اقامتش در تهران با خانمی به نام طوبی نصرتی‌فرد ازدواج كرد، از این خانم چهار فرزند به نام‌های دكتر منصور، دكتر مهین،  بگنج و علیرضا گرگانی بدنیا آمدند. دكتر منصور و دكتر مهین گرگانی، دارفانی را وداع گفته‌اند، بگنج و علیرضا در تهران زندگی می‌كنند. طوبی خانم، مادر آنان نیز در سال 1367 در سن 77 سالگی فوت كرد.

دكتر مهین گرگانی، در سال 1310 در تهران متولد شد و تمام سال‌های تحصیلات ابتدایی، دبیرستانی و دانشگاهی خود را در تهران گذراند. مرحوم محمدآخوند گرگانی، كه اقامتگاه اصلی او روستای چن‌سولی، از توابع شهرستان آق‌قلا بود، دارای سه همسر تركمن نیز بود. او علاقه زیادی به درس خواندن و باسواد شدن فرزندان خود و همه كودكان این مرزوبوم داشت و بیسوادی را عامل همه بدبختی‌های مردم می‌دانست. به همین خاطر او همه مردم را به مدرسه فرستادن بچه‌های‌شان تشویق می‌كرد، خصوصاً در مورد درس خواندن و باسواد شدن دختران، تأكید زیاد داشت.

مهین‌دخت گرگانی، به‌رغم این مخالفت‌ها، به مدرسه رفت و درس خواند، دیپلم گرفت و به دانشگاه راه یافت و در سال 1337 از دانشكده پزشكی دانشگاه تهران، به عنوان نخستین دكتر زن، از ملت تركمن و یك پزشك و مامای متخصص گرگانی، فارغ‌التحصیل شد و بعد‌ها مایه افتخار و مباهات مردم این دیار گشت. دكتر مهین، بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی خود، بلافاصله به گرگان آمد و در بیمارستان پهلوی آن زمان و پنج آذر فعلی، به‌عنوان نخستین دكتر زن، در خدمت بیماران قرار گرفت. وی دو سال در گرگان بود و بعد از آن دوباره به تهران بازگشت.

دكتر مهین گرگانی در سال 1339 برای ادامه تحصیلات، افزایش دانش و اطلاعات علمی و پزشكی خود به انگلستان سفر كرد و در یكی از دانشگاه‌های لندن، در رشته طب كودكان سرگرم تحصیل گردید. او پس از سه سال تحصیل در این دانشگاه و كسب دانش و علوم جدید پزشكی و گذراندن دوره تخصصی در رشته بهداشت و تغذیه كودكان، درسال 1342 به ایران بازگشت. و بعد، نظر به علاقه و تعلق خاطر خاصی كه به گرگان و مردم آن داشت، به گرگان آمد و به طبابت پرداخت. در آن سال‌ها مطب او در روبروی پارك شهر فعلی گرگان قرار داشت. او یك سال بعد، یعنی در سال 1343 با منوچهر نوازش، كه از شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی آن دوره بود، ازدواج كرد. حاصل این ازدواج دو دختر به نام‌های نیما و آتیكا بود. این دختران پس از پایان دوران تحصیلات متوسطه و اخذ مدرك دیپلم، برای ادامه تحصیلات خود، در رشته علوم پزشكی، عازم فرانسه شدند و در شهر پاریس به تحصیل خود ادامه دادند. خانم نیما نوازش در همانجا با یك نفر ایرانی‌ مقیم پاریس، و خانم آتیكا نیز با یك نفر فرانسوی ازدواج كرد و هر دو ماندگار شدند. متأسفانه آتیكا عمر طولانی نكرد و در جوانی بر اثر عارضه سرطان در آنجا درگذشت. نیما با همسرش هنوز در انگلستان زندگی می‌كند. مرحوم منوچهر نوازش، در سال‌هایی كه در گرگان بود، مدیر روزنامه شمال ایران بود. این روزنامه به مركزیت ساری فعالیت می‌كرد. آن مرحوم در نوشته‌های خود از حقوق از دست رفته مردم دفاع می‌كرد و از خلاف‌‌‌كاری‌ها و خیانت‌های مسوولان وقت منطقه می‌نوشت. و یك مقاله او با عنوان «تیمسار؟، شما چرا؟» و خطاب به تیمسار مزین، نماینده مخصوص شاه (از گلوگاه تا بجنورد) بسیار معروف بود. گفته می‌شود كه او به‌خاطر همین انتقادات بار‌ها به دادگاه و به نزد تیمسار مزین، نماینده شاه در منطقه احضار و بازجویی شد و چندین بار مورد بی‌حرمتی عوامل رژیم شاه قرار گرفت و زندگی‌اش به خطر افتاد. نوازش در سال 1350 براثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

مهین‌دخت گرگانی، در انتخابات میان‌دوره‌‌ای گرگان در سال 1353 شركت نمود. در آن زمان نماینده مردم گرگان مرحوم حسین قادرپناه بود كه بر اثر تصادف اتومبیل درگذشته بود. مردم گرگان به پاس خدماتی كه دكتر مهین برای آنان انجام داده بود، صادقانه به او رأی دادند و او را به مجلس فرستادند، تا او بتواند بیشتر به مردم خدمت نماید.  او اولین زنی بود كه از منطقه گرگان و دشت به مجلس راه یافت. مهین گرگانی، بعد از دوران نمایندگی مجلس، بقیه عمر خود را در تهران گذراند.


بخشی از فعالیت های خانم دکتر مهین گرگانی بعنوان نماینده مجلس- از کتاب سخنرانی های پیش از دستور نمایندگان تورکمن در مجلس شورایملی بقلم آ.گلی
دوره ۲۳ جلسه ۲ سه‌شنبه ٩ شهریور ماه ١٣٥٠
دکتر ناوی (مخبر شعبه اول) ـ طبق محتویات پرونده انتخابات بیست و سومین دوره قانون گذاری مربوط به شهرستان دشت گرگان (گنبد کاوس) فرمانداری بمنظور تشکیل انجمن مرکزی نظارت بر انتخابات طی نامه شماره ۲۱۸۱ ـ ۵۰/۴/۵ از سی و شش نفر طبقات ششگانه ومعتمدین محل دعوت بعمل آورده است .دعوت شدگان حاضر در جلسه از بین خود اعضای اصلی و علی البدل انجمن مرکزی را انتخاب کرده اند و انجمن پس از انتخاب هیأت رئیسه و تشکیل انجمنهای فرعی و انجام سایر تشریفات قانونی در روز جمعه ۵۰/۴/۱۸ اخذ رأی بعمل آورده است و پس از قرائت آراء مأخوذه شده آقای رحمت الله فهیمی با اکثریت ۱۸۶۴۳ رأی از مجموع ۱۹۱۰۸ رأی بنمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب گردیده اند .
چون در موعد مقررجهت قبول شکایات هیچگونه شکایتی بدفتر انجمن نرسیده انجمن پس از اعلام قبولی از طرف منتخبین اعتبار نامه بنام آقای رحمت الله فهیمی و منتخب بعدی صادر و انحلال خود را اعلام کرده است .
شعبه اول پرونده انتخابات حوزه انتخابیه دشت گرگان را مورد رسیدگی قرار داد و چون شکایتی بدفتر شورای ملی تقدیم نگردیده بود صحت جریان انتخابات مزبور و نمایندگی آقای رحمت الله فهیمی را تأیید کرد .
اینک گزارش آنرا بمجلس شورای ملی تقدیم میگردد .
رئیس ـ نظری نیست ؟ـ (اظهاری نشد) اعتبارنامه تصویب شد (مبارک است)
صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه (۴) خرداد ماه ۱۳۴۸
مجلس ساعت نه صبح به ریاست آقای عبدالله ریاضی تشکیل گردید.
—————-
 دوره ۲۳ جلسه ۱۵۱ روز یکشنبه (۷) بهمن ماه ۱۳۵۲
رئیس – نطق های قبل از دستور را شروع می کنیم خانم دکتر گرگانی تشریف بیاورند[1]

خانم دکتر گرگانی –  بنام خداوند متعال ، بنام شاهنشاه آریامهر ، جناب آقای رئیس ، همکاران ارجمند انقلاب بزرگ اجتماعی ایران با انقلاب ششم بهمن یک پدیده نو ظهور و ناگهانی و یک رویداد تکوین نیافته و شتابزده و دور از خصوصیات و مقتضیات دگرگونیهای بنیادی جامعه ایران نبود.
انقلاب ششم بهمن که به عنوان یک جهش تأثیر گذارنده همه جانبه و یک تحول بنیادی و اصولی چهره جامعه و میهن ما را تغییر داد معلول یک سلسله حوادث و وقایع تاریخی و اجتماعی و مسائلی اقتصادی مبتلا به مردم ایران بود که هر یک در زمان حساس تاریخ و حیات ملت ایران ، سرنوشت او را تغییر داد و نظام کهنه و پوسیده فئودالی را به تحلیل برد و در شئون کشاورزی ، صنعتی ، اقتصادی ارزشها و اثرات انقلاب آورد (صحیح است)
در طول دهه اول انقلاب شاه و ملت به رهبری شاهنشاه آریامهر پایه های ایران نیرومند و آزاد و سربلند مستحکم شد و شالوده ای قوی بنیاد گرفت (احسنت)
تحولات دهه انقلاب صرفنظر از توسعه اقتصادی و صنعتی و نوسازی کشور در زمینه به حساب گرفتن انسانهای آزادی یافته و تشکیل مجامع دموکراتیک و بالاخره ساختمان زیربنای دموکراسی ایران از رشدی کم مانند برخوردار بود و به همه ملت ایران فرصت داد تا در سرنوشت شهر و وطن خود سهیم و شریک باشند .
اصول ۱۲ گانه انقلاب را به طور اختصار یک یک از مدنظر می گذرانیم .
اصلاحات اراضی _ با اجرای برنامه های اصلاحات ارضی در ایران قریب ۱۵ میلیون زارع ایرانی در سه مرحله دارای زمین شدند و این دهقانان که در نزدیک به شصت هزار دهکده و حدود ۳۰ هزار مزرعه در کشور به سر میبردند مفاهیم کهنه و ارتجاعی رعیت و ارباب را به بایگانی تاریخ سپردند و زندگی نوین را آغاز کردند.
ملی کردن جنگلها _ بهره برداری از جنگلهای کشور پس از ملی شده جنگلها بر اساس شرایطی که طبق آئین نامه های مربوط به وجود آمد صورت می گیرد و بدین ترتیب دست مالکین از جنگلها کوتاه شده و بهره برداری خصوصی و انفرادی منسوخ گردید و اصل ملی شدن ، جنگلهای کشور را از تخریب و نابودی نجات بخشید و امروز با توجه به اصول فنی و احداث کارخانجات مربوط به صنایع چوب از این سرمایه ملی به نفع عموم بهره برداری صحیح می شود .
فروش سهام کارخانه های دولت به عنوان پشتوانه اصلاحات ارضی _ این اصل مکمل اصل اول انقلاب بود هدف اساسی آن تأمین قسمتی از اعتبارات مالی لازم جهت اجرای قانون اصلاحات ارضی بود .
سهیم شدن کارگران در سود ویژه کارگاهها این اصل موجبات تشویق و دلگرمی کارگران ایران را فراهم کرد با توجه به اینکه در حال حاضر قریب به یک میلیون و هشتصد هزار کارگر ایرانی در کارخانه ها و کارگاهها به فعالیت اشتغال دارند.
اصلاح قانون انتخابات_ در اجرای اصل پنجم انقلاب ششم بهمن ۴۱ دو هدف اساسی منظور نظر بود یکی اصلاح قانون انتخابات به نحوی که نمایندگان منتخب دهقانان و کارگران دوش به دوش سایر گروههای اجتماعی و واجد شرایط قانون در امر انتخابات بتوانند از حقوقی که قانون اساسی ایران برای قاطبه اهالی مملکت پیش بینی شده برخوردار شوند و دیگر اینکه نیمی از نفوس کشور که به موجب ماده دهم قانون سابق انتخابات محروم از شرکت در انتخابات بودند از محرومیت نجات یابند .
با آنکه در سال ۱۳۱۴ شمسی با اجرای برنامه رفع حجاب زنان به اجتماع راه یافتند و در مدارس و بانکها و موسسات خیریه و شرکتهای خصوصی و دولتی و امور اجتماعی به روی زنان باز باشد و اصلاحاتی به نفع زنان در قانون مدنی انجام گرفت ولی از حقوق سیاسی محروم بودند، حق انتخاب کردن و انتخاب شدن برای مجالس مقننه را نداشتند و به مشاغل مهم اداری و سیاسی نائل نمی شدند .
در جامعه ای که در آن زنان تحصیل کرده استاد دانشگاه معلم پزشک شاعر نویسنده هنرمند وجود داشت زنان حقوق مساوی با مردان را نداشتند. با اصلاح قانون انتخابات که یکی از اصول انقلاب بود زنان به حقوق سیاسی و اجتماعی خود رسیدند و به پارلمان و قطب های حساس و حیاتی اجتماع را یافتند.
فرمان هشتم اسفند ۴۶ شاهنشاه آریامهر این لکه ننگ را از دامن زندگی اجتماعی زن ایرانی پاک ساخت و بانوان صاحب حق مساوی با مردان و همدوش آنها در فعالیتهای سیاسی و اجتماعی شدند (صحیح است).
تصویب قانون خدمات اجتماعی زنان در سال ۱۳۴۷ و اعزام به خدمت فارغ التحصیلان دیپلمه و لیسانسه و پزشک زن به خدمت از نتایج اصل پنجم انقلاب بود که قوه خلاق و فعال زنان را برای خدمت به خواهران و برادران ایرانی بر قلب شهرها و روستاها فرستاد و تحولی عظیم در شئون مملکت ایجاد کرد .
علاوه بر آن با تصویب و اجرای قانون حمایت خانواده زنان مورد حمایت قانون قرار گرفتند .
و اساس خانواده در ایران محکم تر شد طی یازده سال گذشته روز به روز بر تعداد محصلین زن در مدارس و دانشگاهها افزوده شد و زنان شایستگی خود را در اداره امور مشاغل حساس و کسب معلومات و دانش به نحو احسن نشان دادند (صحیح است ).
سپاه دانش ، سپاه ترویج ، سپاه بهداشت سه اصل دیگر انقلاب است که سپاهیان را به قلب روستاها فرستاد تا برادران و خواهران خود را ارشاد کنند.
خانه انصاف و شوراهای داوری ضرورتی بود که بعد از اصلاحات ارضی پیش آمد و به منظور تامین بیشتر امنیت قضائی بود که حق دادرسی در مورد اختلافات حاصله در دهات به خود دهقانان تفویض شد .
ملی کردن آبها ، نوسازی کشور اصل یازدهم انقلاب است که هدف آن ایجاد مسکن برای همه و تجهیزات تمام نیرو و امکانات مادی و معنوی برای ایجاد زندگی جدید برای عموم خانواده های ایرانی تامین شغل و رفاه اجتماعی .
انقلاب آموزش اداری اصل دوازدهم انقلاب است .
در مراسم باشکوهی که دیروز به مناسبت آغاز دوازدهمین سال انقلاب شاه و ملت در تمام نقاط کشور برقرار بود و عموم مردم ایران که از قدرت این انقلاب پرخیر و برکت بهره مند شده اند و آنرا نیرومندترین عامل رشد و رفاه اجتماع خود میدانند شرکت کرده و با ابزار حق شناسی عمیق خود نسبت به رهبر و طراح انقلاب این روز را گرامی داشته و همه جا فریاد جاوید شاه ، زنده باد شاهنشاه آریامهر موجی از نشاط و شادی در فضای کشور که مردم آن به سوی دروازه های تمدن طلائی پیش می رود طنین انداز بود (صحیح است)

اینک که در آستانه دوازدهمین سال انقلاب هستیم لازم میدانم قسمتی از نیازمندیهای حوزه انتخابیه خود شهرستان گرگان را بیان کنم .
۱_ آسفالت راههای گرگان پهلوی دژ بندر شاه گومیشان .
۲ _آموزشگاه فنی و حرفه ای در بخش های پهلویدژ و گومیشان .
۳_ دانشکده کشاورزی گرگان .
۴ _ فرودگاه گرگان.
۵_ کمک به شهرداریهای علی آباد پهلویدژ گومیشان گرگان .
۶_ احداث درمانگاه در مراکز جمعیت روستائی و مسئله راههای روستائی آب لوله کشی و برق .
۷_ اجازه امتیاز حفر چاههای زیرزمینی .
۸_ دائمی شدن پمپ مهاره. متشکرم (احسنت _ احسنت).

——————

رئیس ـ خانم دکتر گرگانی بفرمائید .
دکتر میهندخت گرگانی ـ با اجازه مقام محترم ریاست ، همکاران ارجمند روز بیست و نهم آذر مقارن با سالروز پیوند ازدواج ثمر بخش شاهنشاه آریا مهر و علیا حضرت شهبانوی گرانقدر بود .
این پیوند برای ملت ایران متضمن رفاه وسعادت روز افزون بوده ویکی از بزرگترین ثمرات آن پس ازگرامی ما بود که رژیم شاهنشاهی و دودمان پهلوی را جاودان و همیشگی ساخت(احسنت)
۱۵ـ سالی که از زندگی مشترک اعلیحضرتین می گذرد ملت ایران هر روز گام های تازه تری در راه پیشرفت و ترقی برداشته است (صحیح است) انقلاب شاه و ملت که در نتیجه رهبریهای خردمندانه شاهنشاه پیشرفتهای چشم گیری در تمام جهات ، امور فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی ملی و کسب حیثیت فوق العاده بین المللی کشور بود که امروزه در بین کشورهای پیشرفته جهان مقامی والا دارد . (صحیح است
شاهنشاه و شهبانو در سفرهای خارجی همه جا برای ترقی ایران و شناساندن ایران به جهانیان بذل مساعی می نمایند . تأمین رفاه و آسایش ملت ایران از هدفهای اصلی شاهنشاه است که نخستین روز سلطنت تاکنون لحظه ای از آن فارغ نمانده اند در پرتو خواست شاهانه امروز ملت ایران از رفاه و آسایش برخودار هستند و ایران امروز یکی از کشورهای ثروتمند جهان محسوب می شود ، تا جائی که وام گیرنده دیروز وام دهنده امروز است . (صحیح است)
علیا حضرت شهبانوی نیکوکار ما در زمینه امور خیریه به صورت فرشته ای با قلب رئوف و پر محبت که در هر نقطه ای از کشور و یا جهان هر وقت که مصیبتی روی دهد در یاری پیشاهنگ اند (صحیح است)
علیا حضرت شهبانو با مردم کشور خود پیوند نا گسستنی دارند در جائی چنین می فرمایند در میان مردم بودن و شرکت در شادیها و غمهایش برای من شادی بزرگ است آن وقت است که حس می کنم متعلق به این سرزمین هستم (احسنت) همان یک ماه پیش بود که سفر تاریخی حاشیه کویر را فرمودند و دور از هر گونه تشریفات به میان مردم رفته از زندگی عادی مردم شهر و روستا با علاقه و محبتی خاص باز دید به عمل آوردند ، و در سبزوار بود که برنامه توجه دادن افکار عمومی را به لزوم پاکیزه نگهداشتن محیط زیست که ضامن بهداشت عمومی و تندستی است فرمودند .
من به نمایندگی از طرف اهالی گرگان و دشت این روز را گرامی داشته و به پیشگاه مبارک شاهنشاه آریا مهر شهبانوی گرانقدر تبریک عرض نموده و جاودانگی این پیوند فرخنده را از درگاه خداوند متعال مسئلت و آرزومند هستم که تحت رهبریهای خردمندانه و مدبرانه شاهنشاه آریا مهر و مجاهدتهای انسانی شهبانوی نیکوکار خود هر روز گام های بلند تری در راه ترقی برداشته و به دروازه تمدن بزرگ گام نهد . (احسنت)
مطلب دیگر پایان مسافرت جناب نخست وزیر از کانادا و بازگشت ایشان به ایران است که این دیدار اثرات ثمر بخشی از لحاظ اقتصادی وکشاورزی و صنعتی داشته است (صحیح است) .
همکاران ارجمند ، در خاتمه از فرصت استفاده کرده به شمه ای از نیازمندیهای حوزه انتخابیه خود می پردازم :
۱ـ در سال جاری کشاورزان گرگان و دشت به علت سقوط قیمت پنبه آسیب دیدند لازم است دولت به این موضوع توجه کند هم اکنون قسمت زیادی از محصول پنبه در کارخانجات مانده و خریداری ندارد لازم است هر چه زودتر از طریق سیاستهای پولی و اقتصادی کشاورزان مورد حمایت قرار گیرند لااقل هر چه زودتر تمام پنبه های موجود در کارخانجات بوسیله دولت خریداری شود تا لااقل محصول سال آینده به خطر نیفتد خوشبختانه جناب آقای نخست وزیر دستوراتی در این مورد داده اند که موجب تشکر است .
۲ـ در مورد نرخ گندم دولت قیمت گندم را از قرار تنی (ده میلیون) ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال نموده ولی با توجه به اینکه هزینه تولید گندم بالا است برای تشویق کشت گندم و بالا رفتن سطح کشت دولت قیمت گندم را افزایش دهد تا تولید گندم با هزینه های عوامل تولید آن تطبیق بنماید .
۳ـ تأسیس دانشگاهی که دارای رشته های کشاورزی ـ دامپزشکی ـ علوم طبیعی باشد زیرا هم اکنون صدها دانشجوی گرگان و دشت از نقاط مختلف کشور مشغول تحصیل هستند و عده ای هم که دسترسی به دانشکده های داخلی پیدا نمی کنند به خارج می روند و معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا می کند از این نظر لازم است دولت هر چه زودتر در این خصوص اقدام نماید .

۴- مورد مهمتر و حیاتی تر که از موارد بسیار لازم و ضروری منطقه بندرشاه میباشد نداشتن آب آشامیدنی است مردم شیلات آشوراده از کارگران و کارمندان زحمتکش شیلات از نعمت آب محروم هستند و بوسیله منبع وبشکه از ساحل بندرشاه به آن جزیره آب منتقل میشود بطوریکه تکافوی خانواده های آنان را نمیکند پیشنهاد مردم آشوراده آنست که دراین فاصله ۲ کیلومتر لوله کشی جهت رسانیدن آب بعمل آید ضمناً در روستای دیگر بندرشاه بنام قره قاشلی که چند ماه است برای حفر چاه آب بودجه ای به مبلغ چهارصد هزار تومان تصویب گردیده اقدامی جهت حفر چاه بعمل نیامد معلوم نیست علت این مسامحه و تعویق چیست ما از مقامات مسؤل تقاضای رسیدگی و اقدام این مورد را داریم .
۵- درخاتمه مردم بخشهای کردکوی – بندرشاه و بندرگز و بیشتر نقاط گرگان و دشت از سهمیه بودجه استانی جهت عمران ناراضی هستند و میگویند رعایت احتیاجات و ضرورتها نمیشود بنابراین از نعمت عمران تا حدی محروم هستند .
بهمین جا عرایضم خود را خاتمه میدهم امیدوارم با همت و علاقه ای که از جناب ریاست مجلس نشان دارم عرایض اینجانب را به مقامات برسانند (احسنت)
۵ـ فرودگاه ـ در حدود ۱۷ سال پیش برای بردن مسافر هواپیما به گرگان نیامد ولی حالا که کشاورزی و صنعت و جهانگردی در این حوزه توسعه پیدا کرده است فاقد فرودگاه است که بتواند هواپیمای مسافری در آن بنشیند از این حیث اهالی در تحت فشار هستند .
۶ـ توسعه هنرستان صنعتی علی آباد .
۷ ـ توسعه مرکز در مانی شیر و خورشید علی آباد .
۸ ـ تصفیه خانه آب گرگان .
۹ـ تأمین اعتبار برای مجتمع درمانی گرگانی که زمین آن موجود است .
۱۰ـ ایجاد مرکز آموزش کشاورزی در پهلوی دژ که به مردم شاهدوست تراکمه /۱۰۰ هکتار زمین به رایگان داده اند .
۱۱ـ آسفالت راه بندرشاه ـ گمیشان
۱۲ـ ایجاد مدرسه صنعتی در شاه مزرعه (احسنت ـ احسنت).

[1] دوره نمايندگی 23  سال تولد 1310  حوزه انتخابیه گرگان. در اثر تصادف ماشین و فوت نماینده گرگان مهندس قادرپناه، کرسی گرگان در مجلس خالی ماند و در نتیجه برای بقیه دوره مجلس بیست و سوم خانم گرگانی به وکالت پرداخت. 


  مهین گرگانی علاوه بر این كه در مطب خود كه در بلوار كشاورز تهران قرار داشت و كودكان را معاینه و مداوا می‌كرد، در بیمارستان باهر تهران كه در خیابان جمهوری قرار داشت، درخدمت بیماران و نیازمندان بود. مردم گرگان و خصوصاً اهالی تركمن صحرا كه قبلاً مراجعه‌كنندگان وی بودند و به او و كارش اطمینان زیادی داشتند، به تهران می‌‌‌رفتند و او همواره در خدمت مردم این منطقه بود و هر كاری كه از دستش برمی‌آمد، برای بهبود حال بیماران خود، خواه در بیمارستان باهر و یا در بیمارستان‌های دیگر تهران، دریغ نمی‌كرد. اما متأسفانه بعد از پیروزی انقلاب، دولت وقت او را به‌خاطر این كه در نظام شاهنشاهی نماینده مردم گرگان بوده، بسیار اذیت كردند و حتی بعد از احضار‌ها و آزار‌های روحی، نسبت به این پزشك متعهد بی‌حرمتی‌های فراوان روا داشتند و به او فشار آوردند كه تمام حقوق دریافتی از دوران نمایندگی مجلس را به دولت جدید (انقلابی) پس بدهد و او كه مال اضافی در بساط خود برای پرداخت آن نداشت، مانده بود كه چكار كند.

 دكتر مهین گرگانی، همیشه در بیان خاطرات خود، از این برخوردها به‌عنوان بدترین خاطره دوران زندگی خود یاد می‌كرد و می‌گفت: من صادقانه بخش عمده‌ای از عمرم و تمام علم و دانش خود را برای سلامتی كودكان مردم این كشور صرف نمودم و متأسفانه آخر سر پاداش من این شد، این نحوه برخورد با من بسیار بی‌انصافی و به دور از انسانیت بود. او بعد از این واقعه كه بسیار متأثر و ناامید شده بود، سرش را پایین انداخت و به كار مطب و بیمارستان پرداخت و از تمام فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی دست كشید. این پزشك خادم، از این همه بی‌‌حرمتی كه نسبت به او روا شده بود و او هرگز تصور آن را نداشت، به ناراحتی و رنج روحی شدید دچار شد. مدتی بعد به بیماری سرطان مبتلا شد و بالاخره در تاریخ 28/5/1376 دار فانی را وداع گفت، در حالی كه مردم این منطقه هنوز هم در هر مجلس و محفلی، از متانت، دیانت، خوش اخلاقی، انسان‌دوستی، صداقت و امانتداری وی خاطره‌های خوبی به یاد دارند و از خوبی‌های وی نقل قول می‌كنند.

روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.

(عمده این اطلاعات در گفتگو با حاج‌كریم جرجانی، برادر آن مرحوم عنوان شد.)

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن