احزاب و جمعیت هااخبار ویژهاعلامیه هاتورکمن صحرا

دو اطلاعیه از کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)

می گوید توماج اسم تورکی بوده و نام یک کوه معروف است و یکی از معانی آن «طوفان» می باشد.

مرکز مطالعات تورکمن خواهان آزادی فوری و بی قید شرط توماج می باشد!

درباره خبر اعدام توماج صالحی؛ صدا را نمی‌توان اعدام کرد

جمهوری اسلامی، می داند که نمی‌تواند توماج را اعدام کند، اگرچه توماج‌های بسیاری را در چهل و پنح سال حکومت خونین‌اش، به جوخه‌ی مرگ سپرده است، اما صدای آزادی‌خواهی آنان را که در جامعه تبلور پیدا کرده است و از زبان اکثریت جامعه شنیده می‌شود و همچون پتکی بر فرق سر این جنایتکاران فرود می‌آید، نمی‌تواند اعدام کند. توماج برای جمهوری اسلامی لقمه بزرگی است و جرئت دست زدن به او را حداقل در این شرایط ندارد. صدور حکم اعدام برای توماج در همان ساعات اولیه، با موج وسیع اعتراضات داخلی و بین‌المللی روبرو شد. رژیم بلافاصله عقب نشینی کرد و قوه قضائیه اعلام کرد که حکم توماج بدوی است و جایی را برای نقض این حکم توسط دیوان عالی رژیم باز گذاشت. با این‌حال، تا زمانی که این حکم قرون وسطایی نقض نشود و توماج از زندان آزاد نشود، جان‌اش در خطر خواهد بود و باید همچنان برای نجات جان او به اعتراض ادامه داد.
جامعه ایران نسبت به مقوله اعدام، به‌ویژه اعدام‌های سیاسی توسط جمهوری اسلامی، بسیار حساس شده و خیلی سریع به آن واکنش نشان می‌دهد. همبستگی مردم در رابطه با سرکوبگری‌های رژیم بی‌نظیر است. جمهوری اسلامی به همین دلیل، اخیرا بسیاری از اعدام‌های سیاسی را مخفیانه به اجرا در می‌آورد. جان بیش از ده زندانی سیاسی محکوم به اعدام، از جمله رضا رسایی، عباس (مجاهد)، کورکور، عباس دریس، مهران بهرامیان، فاضل بهرامیان، فرشید حسن زهی، منصور دهمرده و… در خطر است و اگر غافل شویم، جمهوری اسلامی آنان را در نهان و پنهان اعدام خواهد کرد.

اعدام، قتل دولتی و اقدامی جنایتکارانه و ضد بشری است و باید لغو گردد. توماج صالحی و تمامی زندانیان سیاسی باید بدون هیچ قید و شرطی آزاد شوند.

کانون زندانیان سیاسی ایران (در تبعید)
۲۵ آوریل ٢٠٢۴ برابر با ۶ اردیبهشت 1403

توماج صالحی متولد 12 آذر 1369 در گردبیشه چهارمحال و بختیاری ، خواننده رپر است.بیوگرافی توماج صالحی و همسر و فرزندانش

فارغ التحصیل لیسانس رشته مکانیک جامدات می باشد و همچنین دو مدرک بین المللی فنی دارد یکی «تراش درجه دو» و یکی «مدرک cnc تراش درجه دو» ، دو تا دانشگاه هم مکانیک طراحی جامدات و طراحی صنعتی خوانده است.

او یک دخترخاله به نام شبنم خسروی دارد که در خارج از کشور زندگی می کند.

معنی اسم توماج

توماج اسم واقعی اش می باشد و می گوید این اسم تورکی بوده و اسم یک کوه معروف است و یکی از معانی آن «طوفان» می باشد.

اولین دستگیری و شهرت

21 شهریور 1401 توسط 12 نفر از نیروهای امنیتی در خانه اش در شاهین شهر بازداشت و به علت آهنگ هایش و تبلیغ علیه نظام متهم و به زندان دستگرد منتقل شد.

بعد از 9 روز با تودیع قرار کفالت آزاد شد اما دادگاه او را به 6 ماه زندان و جزای نقدی محکوم کرد اما اجرای این حکم یکسال به حالت تعلیق درآمد.

حکم دادگاه و اعدام

توماج صالحی در اردیبهشت 1403 از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اتهام افساد فی الارض به اعدام و مجازات های تکمیلی محکوم شد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن