اخبار ویژهتورکمن صحرا

در سوگ بزرگمرد تورکمن؛ دکتر جلیل قیادی!

خبر درگذشت دکتر عبدالجلیل غیادی برای تورکمنصحرا و علی الخصوص منطقه راز و جرگلان و خراسان شمالی بسیار سنگین و سخت بود، کسی که عمر خود را وقف مردم منطقه محروم جرگلان نموده بود و از طرفی اقتصاد آن منطقه را با طرح های نوغان داری، پرورش اسب و…متحول نمود. ما این ضایعه را به تورکمنصحرا تسلیت عرض می نماییم. باید گفت که ایشان آقازاده ای واقعی بودند که بزرگی اجدادش در خون او جریان داشت ، وی از نبیره های قیات خان بزرگ بود که روزگاری برای شناساندن منطقه تورکمنصحرا در عرصه های بین المللی تلاش نموده و جان خود را در زندان تفلیس گرجستان تقدیم وطن نمود، اراز محمد غیادی پدر دکتر عبدالجلیل غیادی نیز از مبارزان راه آزادی بودند که پس از کودتای بیست و هشتم مرداد سی و دو مدتها زندان و انفرادی را تحمل نموده و پس از آزادی نیز خود را وقف مردم تورکمنصحرا نموده بود، به واقع از فرزندان چنین بزرگانی انتظاری دیگر نیز نبود، اعتلای کرامت انسانی هدف بزرگ دکتر غیادی که از پدرانش به ارث برده بود، راهت مستدام باد دکتر غیادی بزرگ!

دستگیری ارازمحمد قیادی و نورمحمد قرینجیک! آنها از فعالین حزب توده ایران در ترکمن صحرا بودند که بلافاصله پس از کودتای آمریکائی ۲۸ مرداد تحت پیگرد قرار گرفت و مجبور شد زندگی مخفی را آغاز کند. نورمحمد قرینجیک بالاخره در بند و گرفتار شد. در همان آغاز تنفرنامه ای را پیش وی گذاشتند و خواستند که بدون هیچگونه گفتگویی آنرا امضاء کند. ولی وی با قاطعیت این خواست را رد کرد و رژیم و مزدورانش را به باد حمله گرفت. او را به تیپ مستقل گرگان منتقل کردند و چون وی زبان فارسی نمی دانست، برایش مترجم آوردند، ولی نورمحمد تا هنگامیکه رفیق دیگرش آرازمحمد قیادی را برای ترجمه سخنانش نیاوردند لب به سخن نگشود و به هیچکدام از سئوالات دژخیمان پاسخ نگفت. رفیق محمد قیادی نیز بجرم توده ای بودن اسیر شد و به زندان افتاده بود.

دکتر غیادی پزشک عمومی در روستای یکه سعود در شهرستان راز و جرگلان بود که بنا به گفته خودش قبل از رفتن به کما و بخش آی سی یو از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون با تیم سه نفره اش به ویزیت و معاینه حدود 24 هزار بیمار مبتلا به کرونا پرداخته که بعد از ظهر امروز در بیمارستان امام حسن جان خود را از دست داد.

شهرستان راز و جرگلان یکی از مناطق مرزی محروم استان خراسان شمالی است که به شدت با کمبود پزشک مواجه است اما این پزشک بعد از پایان دوره طرح خود ، منطقه را رها نکرد و به خدمت رسانی به مردم روستاهای آن منطقه طی این همه سال پرداخت.

علاوه بر اینکه دکتر غیادی با کمترین امکانات و تجهیزات خدمات ارزنده ای را در حوزه بهداشت و درمان به مردم منطقه ارائه داد ، در ارتباط با حوزه اسب نیز یکی از بزرگترین پرورش دهندگان اسب اصیل ترکمن در کشور محسوب می شد.

دکتر غیادی طی سه دهه گذشت توانست اسب های ترکمن زیادی را پرورش دهد و برای حفظ آن تلاش های خیلی زیادی را انجام داد.

اما این پزشک پرتلاش در موج پنجم کرونا ، خود به این ویروس وحشی مبتلا شد و بعد از گذراندن دوره جان خود را در سن 56 سالگی از دست داد.

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن