اخبار ویژهاعلامیه هاتصویریتورکمن صحراحقوق بشر

خیزش گسترده و دلیرانۀ مردم جان به لب رسیده علیه ظلم و استبداد

مرکز مطالعات تورکمن ضمن محکوم کردن جنایت علیه زنان مبارز بویژه کشته شدن مهسا امینی،با جنبش سراسری اعتراضی مردم ایران همرأئی می کند!

دانشگاه های تهران روز چهارشنبه عرصه ی تظاهرات دانشجویی علیه حکومت دیکتاتوری و اسلامی بودند. تا زمان تنظیم این گزارش دانشجویان در دانشگاه های تهران، بهشتی، علامه، الزهرا، سمنان، تظاهرات خود را آغاز کرده اند.

در دانشگاه تهران شعارهای “نه روی سری، نه توسری، آزادی، برابری”، “مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر “، “ننگ ما، ننگ ما، بسیج الدنگ ما”؛ در دانشگاه الزهرا، شعار: “الزهرا، الزهرا، طالب خون مهسا” و در دانشگاه علامه شعار “ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم” به گوش می رسید.

در پی قتل مهسا امینی توسط گزمگان رژیم ولایت فقیه اعتراض های وسیع مردمی شهرهای کردستان ایران و بسیاری از شهرهای دیگر را فرا گرفت. گزارش های رسیده حاکی از اعتراض های رو به گسترش مردم در شهرهای سنندج، مهاباد، اشنویه، سقز، مریوان، بوکان، پیرانشهر، کامیاران، تهران، اصفهان، رشت، مشهد، همدان، کرمانشاه، تبریز، شیراز، قم، کرمان، زنجان، قزوین، اراک، ارومیه، گوهردشت و شماری از شهرهای دیگر کشور است. در بسیاری از شهرهای کردستان ایران کسبه و بازاریان نیز دست از کار کشیده اند و دامنه اعتراض ها به دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه تهران، تربیت معلم، علامه طباطبایی و امیرکبیر، خوارزمی و دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز کشیده شده است.

دستگاه های امنیتی و سران رژیم که در ابتدا مدعی بودند مهسا امینی نه در اثر ضرب و شتم مزدوران “گشت ارشاد” بلکه بخاطر ایست قلبی درگذشته است در روزهای اخیر با حمله وحشیانه و خونین به انبوه معترضان در شهرهای مختلف و دستگیری های گسترده بار دیگر نشان دادند که رژیم حاکم عامل اصلی سرکوب، خشونت و ترور در میهن ماست. بر اساس گزارش های تأیید نشده تاکنون بیش از ۴ تن از هموطنان کشته و ۷۵ نفر از مردم معترض با آتش گشودن نیروهای امنیتی کشته و مجروح شده اند. رژیم هراسان از گسترش این اعتراض ها و به روال حرکت های سرکوبگرانه گذشته تمامی خطوط اینترنتی و تلفن های همراه را با اختلال جدی رو به رو کرده است و در بسیاری از شهرهای کردستان حالت حکومت نظامی حکمفرماست.

موج بازداشت ها

از شهرهای مختلف کشور خبر از موج بازداشت های معترضین می رسد.

مسعود و خسرو کردپور از روزنامه نگاران آژانس خبری موکریان سه شنبه شب بازداشت شدند.

فرانک رفیعی، باران ساعدی، ماهرو هدایتی، آزاده جماعتی و بهار زنگی‌بند از فعالین زنان شهر سنندج در روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و تاکنون اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست.

امیر غلامی هنرمند فیلمساز و از فعالین مدنی شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و تاکنون اطلاعی از وضعیت وی موجود نمی‌باشد.

گشین محمدیان و فرهاد سنندجی از فیلمسازان و فعالین مدنی شهرستان سنندج در روزهای اخیر توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

اوین راستی از فعالین زنان مریوان روز گذشته سه‌شنبه ۲۹ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

احسان فاتحی روز دوشنبە، ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ هنگام بازگشت از محل کارش و در جریان بازداشت های فلەای در کامیاران بازداشت شدە است.

براساس گزارش‌های منتشرشده روز گذشته ۲۹ شهریورماه ،یک شهروند جوان با هویت “کاوه کریمی” (کاویان کریمی) در جریان اعتراضات به قتل مهسا امینی در خیابان فردوسی این شهر توسط مأموران امنیتی بازداشت شد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن