اخبار ویژهتورکمن صحرا

تورکمنهای آق قالا و حومه محکوم به زندگی در محیط آلوده شیمیایی نیستند!

مسئولان محیط زیست گلستان وجود رادیوم (که به گفته کارشناسان ماده ای رادیواکتیو است) در رسوبات کانسار خزر را تایید می‌کنند کارشناسان محیط زیست نسبت به اثرات نامطلوب ورود این مواد به تالاب اینچه هشدار می‌دهند.
دانشجوی کارشناسی ارشد بهداشت محیط در آلودگی‌ها افزود: در عکس‌های هوایی به طور کامل مشهود است رنگ آن قسمت از تالاب که پساب به آن وارد می‌شود با بقیه نقاط متفاوت است و این امر نشان می‌دهد فاضلاب بدون تصفیه کامل وارد تالاب می‌شود.وجود باریوم خارج از حد استاندارد در پساب کارخانه اشاره کرد و افزود: باریوم یک فلز سنگین است که اثرهای نامطلوب بسیاری روی سلامتی می‌گذارد.
بیش از یک دهه از آغاز فعالیت نخستین کارخانه استحصال ید کشور در اراضی شمالی استان گلستان می‌گذرد، فعالیتی که از همان ابتدا با هشدارهای کارشناسان و فعالان محیط زیست مبنی بر وجود آلودگی‌های شدید پسالاب و فجایعی که اکوسیستم تالابی «تالاب اینچه» را تهدید می‌کند، همراه بود.

“شرکت ما مواد آلوده به تالاب نمی ریزد!”

ماه گذشته یک‌بار دیگر وجود مواد شیمیایی و رادیواکتیو در پساب کارخانه کانسار خزر و خطرزا بودن این مواد، در رسانه‌ها و فضای مجازی قوت گرفت.
شرکت کانسار خزر در سال ۱۳۸۳ با سرمایه گذاری بخش استحصال بد در شمال شهرستان آق قلا در استان گلستان ( جنب تالاب اینچه ) تشکیل به عنوان تنها تولید کننده ید در کشور فعالیت خود را آغاز و متعاقباً با احداث کارخانه شورایه مشروط به آنکه الزامات زیست محیطی که توسط سازمان محیط زیست علی نامه شماره ۱۱۷۸ مورخ ۱۳۸۷/۰۲/۲۲ به آن شرکت ابلاغ نمود و خلاصه آن به شرح زیر به عرض میرسد به مرحله تولید رسید :

کنترل پساب بصورت آنلاین

حفظ تعادل و توازن تالاب اینچه

رفع آلودگی و استاندارد کردن و تسویه پساب خروجی فاضلاب

ایجاد فضای سبز در حداقل از مساحت واحد کاشت درختان بومی و سازگار با منطقه

آن شرکت در بدو فعالیت مردم شهرستان آق قلا و توابع آن را امیدوار نمود که این صنعت موجب اشتغالزایی و عمران و آبادی شهر میگردد و خطری مردم شریف منطقه را تهدید نمی کند ولی در کوتاه مدت امید مردم به ناامیدی تبدیل شد
سرمایه گذاران آن شرکت با حفر چاههایی تا عمق ۱۰۰۰ متر و استحصال شورابه و رها کردن پساب تصفیه نشده در مراتع اینچه در شمال غرب ترکمن صحرا فاجعه ای را به بار آوردند که منجر به تخریب محیط زیست اکوسیستم حیات وحش و از بین رفتن گیاهان و مراتعی شد که سالها دامداران و کشاورزان از آن بهره می بردند و فاجعه ای عظیم تر آنکه در سال ۱۳۹۸ با تخریب شد شورایه کانسار که به منظور جمع آوری یاب آلوده و تصفیه نشده ایجاد شده بود ۴۰۰ هکتار از مراتع حاصل خیز شمال شهرستان آق قلا نابود و به دلیل آلودگی خاک رویش گیاهان در مراتع متوقف و زمین های حاصلخیر کشاورزی منطقه غیرقابل بهره برداری گردیدند.

با وقوع تمام این فجایع مراجع مسئول در استان از جمله سازمان محیط زیست هیچگونه محدودیتی برای ان شرکت ایجاد نموده و به دلیل عدم حمایت از اعتراضات مردم بومی و حامیان محیط زیست به عملکرد شرکت کانسار خزر فعالیت های مخرب آن شرکت و رهاسازی پساب تصفیه نشده در آبهای سطحی که حاوی آمونیوم پاریوم رادیواکتیو و رادیوم میباشد ادامه یافت و اثرات مهلکی بر روی قلب ، سیستم عصبی و ماهیچه های جانوران گذاشت و موجب مرگ تالاب اینچه که قبلا یا ۵۰ هکتار وسعت و حجم آب سالم و طبیعت زیبا موجب باروری ابرها و میزبان پرندگان مهاجر بود به ۱۰۰۰ هکتار وسعت افزایش و محتوی پسابهای آلوده شرکت کانار خزر گردید که اثرات مخرب آن بر زیست مردم آق قلا و در آینده ای نزدیک استان گلستان نمودار خواهد شد.

با کمال تاسف ادامه حمایتهای غیر کارشناسی مقامات استان و جلوگیری نکردن از فعالیتهای مخرب شرکت کانسار خزر و بیانیه های صادره مقامات مسئول مبنی بر اینکه : باید از این شرکت حمایت شود زیرا در دنیا فقط ۷ کشور می توانند ید تولید کنند و یا به هر قیمت باید از شرکت حمایت شود و خشک شدن تالاب اینچه اهمیتی ندارد نشان از آن دارد مقامات محترم مسئول فقط به فکر تولید محصولی می باشند که ارزآوری برای اشخاص خاصی داشته باشد و تهدید سلامتی مردم محروم و مظلوم منطقه برای آنها اهمیتی ندارد و باید قربانی عملکرد آلوده کننده شرکتی باشند که تنها به فکر سوداوری خود بوده و هست ما مردم شهرستان آق قلا و توابع آن در استان گلستان که امضاء کننده این طومار می باشیم از جنابعالی عاجزانه درخواست می کنیم به منظور جلوگیری از مرگ تدریجی خود و نسلهای آینده که سرمایه های کشور میباشند دستور فرمائید: .

۱- نسبت به بررسی دقیق پرونده احداث و بهره برداری و در صورت احراز تخلف اقدام لازم جهت تعقیب قضایی سرمایه گذاران و مدیران اجرائی آن شرکت و مقامات مسئولی که وظیفه نظارت بر عملکرد آن شرکت را داشته و تخلفات آن شرکت که موجب تخریب محیط زیست نابودی تالاب اینچه و اثرات مخرب آن بر کشاورزی دامداری و زیست مرمد را دیده و چشم پوشی نموده اند به دلیل ترک فعل اقدام گردد.

۲-نسبت به تعطیل شدن کارخانه های بد با شرایط فعلی اقدام و آن شرکتها مکلف گردند با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا همانطور که در سایر کشورها اقدام شده و آلودگی پساب خروجی کارخانه را به پائین ترین حد رسانده و یا آن را از بین برده اند اقدام نمایند.

۳- ادامه فعالیت آن شرکت با تحقق اقدامات فوق مجاز گردد و دستگاههای مسئول در استان مکلف گردند بطور مستمر بر فعالیت شرکت نظارت نمایند

.شرکت کانسار خزر در سال 1383 با هدف اکتشاف و استخراج شورابه های معدنی و فرآوری ید و درحاشیه جنوب شرقی دریای خزر تاسیس شده است. در این راستا پس از پایان عملیات اکتشاف وجود ید در شورابه های محدوده معدن به اثبات رسید و کارخانه فرآوری ید درمعدن ید اینچه در استان گلستان احداث و بهره برداری از آن در اواخر سال 1387 آغاز شد. در سال 1397 ،معدن اینچه 2 و واحد فرآوری آن توسط ریاست محترم جمهور افتتاح شد. ید تولیدی این شرکت، در واحدهای دارویی، شیمیایی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. امروز شرکت کانسار خزر علاوه بر تأمین ید مورد نیاز کشور، محصول خود را به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می کند. به دلیل کمبود منابع ید در جهان، فقط 8 کشور این ماده معدنی استراتژیک را تولید می کنند. با اضافه شدن فعالیت این مجموعه معدنی- صنعتی ، جمهوری اسلامی ایران در رتبه پنجم تولید ید جهان قرار دارد
آدرس کارخانه:
استان گلستان، شهرستان آق‌قلا، کیلومتر 27 جاده اینچه برون، سه راه صوفیکم
تلفن: 2-01732535531
فاکس: 34563170-017
آدرس پست الکترونیکی: info@kansar-khazar.com

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن