اخبار ویژهاعلامیه هاتورکمن صحراتورکمنستانرویدادها

تورکمنستان- روسیه، زبان روسی، بنای دراما-تئاتر روسی در آشغابات

لاورف به مردوف: ما علاقه شما به زبان روسی را مثبت ارزیابی می کنیم.»

ایوان ولینکین، سفیر جدید فدراسیون روسیه در ترکمنستان، در مقاله ای در مورد روابط بین کشورها نوشت. در آن، او، از جمله، اشاره کرد که ترکمنستان در حد قابل توجهی به زبان روسی علاقه دارد. تدریس به زبان روسی در 71 مدرسه در سراسر تورکمنستان انجام می شود.

С.Лавров на встрече с Р.Мередовым позитивно оценил интерес Туркменистана к русскому языку

رشید مرداف، رئیس وزارت امور خارجه تورکمنستان در چهارم دسامبر در مسکو با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار کرد. هیئت تورکمنستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه خزر وارد پایتخت روسیه شد.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه تورکمنستان، طرفین در مورد همکاری های دوجانبه گفتگو کردند و به پویایی رو به رشد تعامل تورکمنستان و روسیه در صحنه جهانی اشاره کردند.

وزارت امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف بر اجرای پروژه های فرهنگی و آموزشی تمرکز کرد و بر ایجاد دانشگاه روس-تورکمن و ساخت ساختمان جدید تئاتر دولتی درام روسیه خاطر نشان کرد .

«کار برای ساخت یک ساختمان اضافی برای مدرسه به نام A.S. Pushkin در حال انجام است. ما صمیمانه از دوستان تورکمن خود برای چنین توجهی به این منطقه خاص، مبادلات در زمینه فرهنگی و آموزشی سپاسگزاریم. ما علاقه شما به زبان روسی را مثبت ارزیابی می کنیم.»

موضوع تعامل در پلاتفرم های بین المللی نیز مورد بررسی قرار گرفت. جاهایی که ما با هم در تعامل هستیم، زیاد است. مواضع ما نزدیک است و در تعدادی از موارد منطبق است. این مواضع در سازمان ملل متحد، کاسپین پنج و سایر پلاتفورمها از جمله جنبش دوستان بی طرف که توسط آشغابات ترویج می شود مورد تعامل می باشد. در 11 دسامبر شما جلسه بعدی گروه دوستان بی طرفی را دارید. ما قطعاً در آنجا نماینده کافی خواهیم داشت.»

به مناسبت روز روسیه، ایوان ولینکین، سفیر جدید فدراسیون روسیه در تورکمنستان، مقاله ای در مورد روابط بین کشورها نوشت. در آن، او، از جمله، اشاره کرد که تورکمنستان “توجه قابل توجهی” به زبان روسی دارد. تدریس به زبان روسی در 71 مدرسه در سراسر کشور انجام می شود.

رشید مردوف در چهارم دسامبر همچنین با الکسی اورچوک معاون رئیس دولت روسیه دیدار کرد تا در مورد سیزدهمین نشست کمیسیون بین دولتی تورکمنستان و روسیه در زمینه همکاری اقتصادی که در اوایل سال آینده در آشغابات برگزار می شود، گفتگو کرد.

امروز تورکمنستان و روسیه به دنبال اشکال و زمینه های جدید همکاری هستند که با واقعیت های مدرن، نیازهای دو کشور و پتانسیل های متقابل موجود مطابقت داشته باشد. وزارت امور خارجه تورکمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ارتقای چارچوب حقوقی روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه مورد توجه قرار گرفت.

سرویس مطبوعاتی دولت روسیه به اختصار گزارش داد: «طرفین پیشرفت اجرای توافقات حاصل از نشست روسای مشترک کمیسیون بین دولتی روسیه و تورکمنستان برای همکاری اقتصادی در آشغابات در 10 اکتبر را بررسی کردند.

در این روز ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مراسم اعطای اعتبارنامه در 4 دسامبر از ایجاد دانشگاه روس – تورکمن و ساخت یک ساختمان جدید تئاتر درام در آشغابات و ساختمان اضافی مدرسه متوسطه مشترک به نام پوشکین یاد کرد. سرویس مطبوعاتی کرملین در بیانیه ای اعلام کرد. آنها توسط اسن آیدوگدیف سفیر جدید ترکمنستان در مسکو به رئیس روسیه ارائه شدند.

لاورف گفت: همکاری های چند جانبه با تورکمنستان دوست به طور فعال در حال توسعه است… روابط سیاسی و اقتصادی به طور هماهنگ با طیف گسترده ای از تماس ها بین پارلمان ها، مناطق و مردم تکمیل می شود… روسیه برای سیاست بی طرفی دائمی تورکمنستان احترام زیادی قائل است. و ما آماده ادامه تعاملات مثمر ثمر در پلتفرم های چندجانبه، در درجه اول در کشورهای مستقل مشترک المنافع، در چارچوب قالب خزر پنج و آسیای مرکزی + روسیه هستیم.

اسن آیدوغدیف سفیر جدید تورکمنستان در روسیه

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن