اخبار ویژهاسنادتورکمن صحراتورکمنستانسیاسی

تلاش تهران برای “جمهوری اسلامی” کردن تورکمنستان!

یکی از اهداف عمده ج. اسلامی صدور انقلاب اسلامی به کشورهای همسایه و در نهایت کل جهان بود که در این دوران چهل و اندی سال نه تنها به این هدف خود نرسیده است بلکه قدرتهای جهانی به منظور دفع دخالت ها و جنگهای نیابتی تهران دست به اقدامات مشترکی می زنند.

در سند زیر جمهوری علنا از مفتی اعظم تورکمنستان که به تهران سفر کرده بود می خواهد که در تورکمنستان جمهوری اسلامی را بتدریج ایجاد کنند که با جواب دندان شکن مفتی تورکمنستان روبرو می شود:

خیلی محرمانه

ادعای رئیس شورای مذهبی شهر عشق آباد مبنی بر تلاه ایران برای استقرار جمهوری اسلامی در ترکمنستان

وین – خبرگزاری جمهوری اسلامی – ۱۳۷۱/۳/۲۲ | روزنامه اتریشی” کرونن سایتونگ” در شماره دیروز ( پنجشنبه ) نوشت : ایشان خاچی” ، مدیر مدرسه جدید قرآن و رئیس شورای مذهبی شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، در یک مصاحبه اختصاصی با این روزنامه گفت : در نخستین سفر خود به تهران مقامات ایرانی ابتدا به وی قول کمک به جامعه اسلامی عشق آباد را دادند ولی بلافاصله سئوال کردند استقرار جمهوری اسلامی در ترکمنستان تا چه حدا مكان پذیراست .

بنوشته” کرونن سایتونگا وی متقابلا” سئوال کرده که شما چه تصور میکنید آیا باید جا در سیاه برسر تمام زنان زیبای ترکمنستان بکشیم، فیلم های سینمایی و موسیقی را منع کنیم…

این روزنامه به نقل از ” خاچی” ميافزايد: مقامات ایرانی در پاسخ گفته اند باید این کارها تدریجا ” انجام شود.

کرونن سایتونگ” اضافه میکند: خاچی” از آن زمان دیگر به تهران سفر نکرده زیرا معتقداست “فقط یک خدا وجود دارد و آن هم الله است نه خمینی .

لازم به ذکر است نویسنده این مقاله شخصی بنام کورت ساينتز است. وی در گذشته همواره علیه انقلاب اسلامی ایران موضعگیری نموده است ، بنحوی که سفارت جمهوری اسلامی ایران یکبار بخاطر انتشاراتهامات واهی، از وی به دادگاه شکایت کرد./ظ


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن