اخبار ویژهاز خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمن صحرارویدادها

تسلیت: مهندس آنا آخوندی درگذشت!

متاسفانه باخبر شدیم مهندس آنا آخوندی  امروز صبح (۱۴۰۲/۶/۷) در سن ۹۱ سالگی دار فانی رو وداع گفتند.
ایشان متولد ۱۳۱۳ و زاده کومیش تپه است. ولی پس از  پایان دانشگاه در  تهران ساکن شدند شرکت پر رونقی بنام پارس کنسولت تاسیس کردند.
نامبرده از تکنوکرات های موفق کشور بود و همچنین یکی از چهره های ماندگار جامعه ی علمی و فنی ایران می باشد.
یکی از کارنامه های این مرد فرزانه و ماندگار ترکمن ساخت سد وشمگیر در محدوده شهرستان آق قلا و سد منجیل درگیلان.و چندین پروژه بزرگ در ایران و کشورهای همسایه میتوان نام برد.

روحش شاد و یادش گرامی.

مرکز مطالعات تورکمن

از کتاب: جغرافیای گرگان و دشت. معینی

تسلیت مهندس مرجانی

مهندس انا اخوندی از بزرگ مردان ترکمن صحرا و دوستان عزیز خوانوادگی ما درگذشت. به همسر ایشان ایران خانم و فرزندانش کامبیز و کاملیا تسلیت عرض میکنیم. مهندس آنا آخوندی، متولد سال 1313 در گمیشان هستند. دیپلم خود را در سال 1332 از دارالفنون تهران اخذ نمود و در همان سال وارد دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران شد و در سال 1336 دورۀ مهندسی راه و ساختمان را در این دانشکده به پایان برد و سپس دورۀ کارآموزی خود را در دانشکدۀ پلی تکنیک فرانسه و زیر نظر استاد ژان فراندون فرانسوی به اتمام رساند و سپس به ایران مراجعت کرده و در دانشکدۀ فنی و نیز دانشگاه امیر کبیر به تدریس مشغول شدند. ایشان از سال 1340 تا 1380 به مدت 40 سال بدواً به عنوان هیأت مؤسس و مدیر عامل و سپس به عنوان رئیس هیأت مدیره در شرکت پارس کنسولت فعالیّت نموده و پس از سال 1380 نیز به عنوان سهام‌دار عمدۀ شرکت فعّال بودند. وی در کارنامۀ حرفه‌ای خود سمت مدیر فنّی نشریۀ علمی ـ فنی سازمان برنامه و بودجه را نیز دارا می‌باشند.

Personal Data:
Name, Surname: Anna AKHOUNDI
Date of birth: 26 June 1934
Wife: Iran Akhoundi
Children: Dr. Kamelya Akhoundi, Dr. Kambiz Akhoundi
Work Adress: Khiyaban Aban Jonoubi, Plak 15, Tehran, Tel: 15986
University:
M.S. Civil Enginner, (Khordad 1336 Shemsi Date), Tehran Technical University
Researchs:
Large Dams, Campinon Bernard Co. (France)
Aerodinamic, Prof. Jan Ferandon, 1957-58 (Paris polytechnic University)
Akademik Works:
Teaching Hidrolic and Large Dams in Tehran Technical University, (1338-1343 Shemsi Date)
Teaching Mechanics of Hydraulics in Tehran Polytechnic University, (1339-1348 Shemsi Date)
Teaching Hydrolic in Iran Science and Industry university, (1345-1348 Shemsi Date)
Work Experiences:
1336-1340, Technical Supervisor of O.F.E.R. (Frances Reaserach Group)
1340-1359, Founder, President and General Maneger of Pars Engineering Consoult Co.
1359-1376, General Manager of Pars Engineering Consoult Co.
Publications:
37 Paper published on;
Effect of Earthquake on Large Dams.
Hydraulics.
Large Dams.
General hydraulics
Hobbies:
Tennis, Ski, Hourse riding
Languages:
Persian, Franch, English, Turkmenish

 

 

بمهندس آنا آخوندی، متولد سال 1313 در گمیشان هستند. دیپلم خود را در سال 1332 از دارالفنون تهران اخذ نمود و در همان سال وارد دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران شد و در سال 1336 دورۀ مهندسی راه و ساختمان را در این دانشکده به پایان برد و سپس دورۀ کارآموزی خود را در دانشکدۀ پلی تکنیک فرانسه و زیر نظر استاد ژان فراندون فرانسوی به اتمام رساند و سپس به ایران مراجعت کرده و در دانشکدۀ فنی و نیز دانشگاه امیر کبیر به تدریس مشغول شدند.
ایشان از سال 1340 تا 1380 به مدت 40 سال بدواً به عنوان هیأت مؤسس و مدیر عامل و سپس به عنوان رئیس هیأت مدیره در شرکت پارس کنسولت فعالیّت نموده و پس از سال 1380 نیز به عنوان سهام‌دار عمدۀ شرکت فعّال می‌باشند. وی در کارنامۀ حرفه‌ای خود سمت مدیر فنّی نشریۀ علمی ـ فنی سازمان برنامه و بودجه را نیز دارا می‌باشند.
اخیراً در روزهای 12 تا 15 مهرماه 1383 جامعۀ مهندسان مشاور ایران به مناسبت سی اُمین سال تأسیس خود از مهندس آخوندی به عنوان یکی از مهندسانی که در حرفۀ مهندسی مشاور از لحاض دانش، مدیریّت والا، تلاش، کوشش و خدمات دراز مدّت در عمران و آبادانی کشور برجسته بودند؛ تقدیر و تشکر به عمل آورده و تندیس و یادبودی را نیز به وی تقدیم نمودند.
مهندس آخوندی علاقۀ وافری به رشته‌های فنی دارد و در این خصوص می‌گوید: « از دورۀ دوم دبیرستان (شعبۀ ریاضی) علاقۀ شدیدی به ساخت و ساز داشتم ولی هنوز مفهوم دقیقی از مهندسی نداشتم. از طرفی دیگر چون در گذشته تلقی مردم از تحصیل فقط پزشکی بود، در وضعیت متضاد علاقه به ساخت خودم و تمایل شدید والدین به علم پزشکی قرار گرفتم. به همین دلیل در همان سالی که دیپلم ریاضی را در وضعیت بسیار درخشان اخذ کردم، دیپلم طبیعی را نیز با اطلاعات مختصر طبیعیات گرفتم. سپس در کنکور دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ علوم ریاضی و دانشکدۀ فنی شرکت کردم و در هر سه نیز قبول شدم. سپس به والدین چنین وانمود کردم که در پزشکی و علوم موفق نشدم تا آنها را از خواستۀ خودشان منصرف کنم. نهایتاً تصمیم گرفتم که در دانشکۀ فنی که موفقیت من در آن هم درخشان بود، نام نویسی کنم».
او در سال اول تحصیل در دانشگاه روزهای پر تلاطمی را پشت سر گذاشت، زیرا که آن سال مصادف با وقایع 30 تیرماه و 28 مرداد 1332 بود و به همین دلیل نیز اوضاع سیاسی دانشکدۀ فنی بسیار متلاطم بود و حتی در آن سال بود که واقعۀ 16 آذر سال 32 در دانشکدۀ فنی رخ داد.
به اعتقاد او فارغ‌التحصیلان دانشکدۀ فنی متفاوت از دیگر تحصیل کردگانند:« دورۀ تحصیل در دانشکدۀ فنی من را بسیار منضبط و سمج بار آورده است، به خصوص در حل مسائل فنی. گواه اینکه همیشه مشکل‌ترین طرح‌ها را در شرایط بسیار سخت جوی بر عهده گرفته و آن را به ثمر رسانده‌ام. دانشکدۀ فنی، خدمات فنی توام با صداقت و امانت‌داری را به من آموخته و تقریباً در جامعۀ فنی به همین شکل ساخته شده‌ام. سایر فارغ‌التحصیلان دانشکدۀ فنی را که معمولاً در مؤسسه همکار من بوده اند نیز به همین شکل شناخته‌ام.
آخوندی در مورد ارتباط خود با دانشکدۀ فنی بعد از فارغ‌التحصیلی می‌گوید:« ارتباط من با دانشکدۀ فنی بعد از سال‌ها فراغت تحصیل با تعصب کامل ادامه داشته و حتی در سال 1341 بنا به دستور رئیس دانشکده( مرحوم مهندس ریاضی) به عنوان کمک به تدریس در دانشکدۀ فنی مشغول شدم. بدین ترتیب در دانشکدۀ فنی درسی به نام طرح و حل مسائل اجرایی هیدرولیک اضافه شد.»
و دوباره اشاره ای به ویژگی‌های فارغ‌التحصیلان دانشکدۀ فنی کرده و می‌گوید:« فارغ‌التحصیلان دانشکده در امور حرفه‌ای خود افرادی منضبط، موشکاف، جدی و کارا هستند. این عوامل موجب موفقیت آنها در کاری که به عهده دارند، می‌شود.»
وی تنها دو فرزند دارد، یکی پسر و یکی دختر. پسرش در نیویورک مشغول کارهای اقتصادی و مهندسی است و دخترش نیز در یکی از دانشگاه‌های فرانسه مشغول تدریس است. وی در حال حاضر با خانم خود در تهران زندگی می‌کند. در این راستا می‌گوید:« یادآور می‌شوم که صددرصد به فرزندان خود توصیه می‌کردم که تحصیلات بدوی عالی را در دانشکدۀ فنی به پایان برسانند. ولی با وجود این که هر دو فرزند من در رشته‌های خود دکترا دارند، به علت جو حاکم با وقوع انقلاب اسلامی و تعطیلی موقت دانشگاه‌ها، این آرزو برای من برآورده نشد.»
خاطرات فراوانی دارد، ایشان می‌گوید:« خاطرات بیاد ماندنی در دورۀ چهار سالۀ دانشکدۀ فنی بسیار زیاد است. بعضی‌ها فنی و بخشی سیاسی و یا شخصی است که یادآوری همۀ آنها میسر نیست. بعد از اعلام اسامی قبول شدگان کنکور که بر اساس حروف الفبا تنظیم شده بود. اولین کلاس عمومی قبول شدگان تشکیل شد، نحوۀ نشستن هم بر اساس حروف الفبا بود و اسم کوچک من انا است که معمولاً اسم خانم‌ها است. در اولین جلسه متوجه شدم کسانی که در طرفین من قرار گرفته بودند با حالت غیر عادی به من نگاه می‌کنند و به هم اشاره می‌کردند، شاید انتظار دختری را داشتند تا اینکه تحمل به پایان رسید و یکی از آنها از من پرسید که: ببخشید آقا ، شما در جای خود درست قرار گرفتید؟!
لازم به ذکر است که آنا در گویش ایلیاتی به معنی آدینه است.
ایشان به زبان ترکمنی نیز بسیار مسلط هستند و بصورت بسیار سلیس و روان صحبت می‌کند؛ بگونه‌ای که در هنگام صحبت کردن، بسیاری از اصطلاحات ترکمنی را بکار می‌بردند که این اصطلاحات منشاء قدیمی داشته و درک آنها نیز بسیار مشکل است. وی در عین حال علاقۀ شدیدی نیز به فرهنگ ترکمن داشته و به گفتۀ خود وی منزل ایشان با صنایع دستی و فرش‌های قدیمی ترکمنی تزئین شده و در کتابخانۀ خود نیز کتاب‌های بسیار قدیمی و نایاب دارد که کمتر کسی آنها را داشته و بسیاری از آنها را در سفرهای خارجی خود تهیه کرده است. وی در حال حاضر با صرف هزینه‌ای معادل 300 میلیون تومان و با نظارت خود مشغول احداث ساختمان بزرگی جهت ایجاد دبیرستان شبانه‌روزی دخترانه در گمیشان می‌باشد.

برگرفته از شماره 27 نشريه صبح صحرا دانشگاه تهران


برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن