اخبار ویژهاسنادترکمن صحراتورکمن صحراحزب تودهدوره پهلوی دومرویدادهاسیاسیمقالات

بیاد نازبردی گوگلانی مرد مبارز و زحمتکش تورکمن!

ناز بردی گوکلانی فرزند حاجی بردی در سال ۱۲۹۹ش. در روستای اسنقولی تورکمنستان بدنیا آمد. پدر و اجدادش در اسنقولی به کار ماهیگیری اشتغال داشتند. در حالی که پنج ماهه بود به علت شیوع بیماری حصبه پدرش را از دست داد. پس از این اتفاق تحت سرپرستی عموی خود يعقوب، به تۆرکمن صحرا- کۆمیش تپه مهاجرت کرد. با حمایت عموی خود وارد مدرسه شده و از جمله دانش آموزان باهوش و زرنگ بود. پس از اتمام دورۀ ابتدایی برای ادامه تحصیل وارد هنرستان شبانه روزی بندر شاه (تورکمن) شد. وی از جمله اولین دانش آموزان این هنرستان می باشد. همین گروه از دانش آموزان در ۲۴ مرداد سال ۱۳۱۴ش. جهت بازدید از دانشکده فلاحتی کرج و مجلس به تهران دعوت شده و پس از دوازده روز به تورکمن صحرا مراجعتکرد.

در ۱۵ آذر سال ۱۳۱۶ش. هنرستان شبانه روزی بندر شاه به گرگان منتقل گردد و به تبع آن دانش آموزان هم به گرگان منتقل می شوند. وی تحصیلان متوسطه خود را در گرگان به اتمام رسانده راهی گنبد شده و در اداره املاک استخدام و مشغول به کار می شود، ناز بردی در سال ۱۳۱۷ش. ازدواج کرده تشکیل خانواده داد. پس از دو سال کار در اداره دارایی به خدمت سربازی فراخوان شد. سال ۱۳۲۰ش. و آغاز جنگ جهانی دوم که در تورکمن صحرا سلب آرامشی شده بود به کار تجارت پرداخت. مجدد در نهم مهر سال ۱۳۲۵ش. به استخدام وزارت دارایی در آمده و به عنوان حسابدار بندر شاه منصوب شد. پس از سه سال در سال ۱۳۲۸ش. به عنوان اولین رئیس اداره دارایی کۆمیش تپه منصوب شد.

نازبردی در مدت مسئولیت خود با توجه به وجدان کاری که داشتند با صداقت تمام در کارگشایی مردم خدمت می کرد. در همان سال به دلایلی پرداخت حقوق معلمان به تعویق افتاد، حال آن که اداره دارایی حقوق معلمان را پرداخت می کرد، اما ایشان با مدیریت این موضوع و مسئولیت پذیری که داشتند حقوق معلمان را پرداخت کردند، حال آن که در سایر مناطق پرداخت نشده بود. پس از دو سال خدمت در کۆمیش تپه در سال ۱۳۳۰ش. به شهر گنبد منتقل شدند. پس از یک سال در سال ۱۳۳۱ش. به عنوان رئیس اداره دارایی مینودشت منصوب شدند. در همین دوران وکالت اهالی روستای ینقاق/یانگاق را که از دست زمین خوران و سرمایه داران شاکی بودند را پذیرفتند. پس از چند ماه به آق قلا منتقل شده و به عنوان رئیس اداره دارایی منصوب شدند. در این منطقه نیز در راستای کمک به مردم ستم کشیده روستاها از جمله آق دگیش و گری کمک شایانی داشتند.

در سال ۱۳۳۵ ش، به روستای خود کۆمیش تپه منتقل شده و به عنوان رئیس دارایی آن جا منصوب شدند. پس از یک سال و اندی در سال ۱۳۴۶ش، مجدد به بندر شاه منتقل شدند. در این سال ها به دلایل واهی (وابستگی به حزب توده- آ.گ) به دادگاه احضار شده و مورد محاکمه قرار گرفت که بعد از چند ماه تبرئه شد.

از سال ۱۳۵۱ش. به عنوان نماینده کمیسیون مالیاتی وزارت دارایی در گرگان و دشت منصوب شده تا بازنشستگی به عنوان نماینده تام الاختیار به مناطق مختلف جهت بازدید اعزام می شد. ایشان در سال ۱۳۵۸ش. به افتخار بازنشستگی نائل آمدند. ناز بردی برای حل مشکلات مردم و کمک به افراد بی بضاعت و نیازمند و محروم و سایر امور خیریه نیز پیشقدم بود.

از ناز بردی گوکلانی سه پسر به نام های حاجی بردی کارمند دارایی، محمد کارمند مرکز بهداشت، عبدالعزيز، فرهنگی و پنج دختر بجا مانده است. این مرد خدمتگزار در دی ماه سال ۱۳۸۸ش. دار فانی را وداع گفت. روحش شاد!

به نقل نشریه گل صحرا. ش 16


در اسناد زیر (بتاریخ 10/6/1330) که از فرمانداری گرگان به اداره دارایی و سند مربوط به شهربانی گرگان به شهربانی کل کشور ارسال شده، نازبردی گوگلانی بعنوان متصدی تبلیغات حزب منحلۀ توده در بندرشاه که فعلا در اداره دارایی گنبد مشغول بکار  می باشد معرفی شده، خواهان انتقال وی به نقاط خارج از تورکمن صحرا میشود.

آرنه گلی

مدیر مرکز مطالعات تورکمن

12 ژوئن 2022


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن