احزاب و جمعیت هااخبار ویژهاز خاطرات و تجربیات دیگراناعلامیه هاتورکمن صحراسیاسی

بیاد شهدای نوجوان روستای کوچک نظرخانی

برای بخون کشیدن خلق ترکمن، مالکان دسیسه چینی می کنند!

روز چهارشنبه 9 خرداد ماه 1358، پاسداران کمیته «خان ببین» در حمایت از یکی از مالکان بنام قدس گرگانی نظرخانی، به اهالی دهکده نظرخانی، از توابع گنبد تیر اندازی کردند. در این حادثه 3 نفر به نامهای احمد نظرخانی ۱۶ ساله، مشهدقلی نظرخانی ۱۵ ساله و سالار نظرخانی ۱۳ ساله کشته و ۲ نفر به اسامی آمانگلدی نظرخانی 30ساله و حقلی نظرخانی ۱۵ ساله به شدت زخمی شدند.

جا دارد بپرسیم که دولت حافظ منافع چه کسانی است؟ آیا برای دولت موقت انقلابی جلوگیری از یکه تازیهای چپاولگران و مالکین بزرگ و عمال رژیم سابق و حمایت از خواست های روستائیان زحمتکش، احتیاج به «فکر کردن» دارد ؟

آیا هنوز جای شوراهای واقعی روستائیان که از درون مبارزات مردم بر علیه ارتجاع و امپریالیسم شکل گرفته و متکی به نیروی توده های مردم است سرنوشت آنها را باید مالكين و زمينداران و ایادی رژیم سابق تعیین نمایند؟ آیا زمان آن نرسیده است که به افشای توطئه گران واقعی بپردازیم و جلوی خود سری های آنها را بگیریم؟

ما ضمن هشدار مجدد، دسیسه چینی برای بخون کشیدن خلق مبارز را به قضاوت مردم میهن مان می گذاریم و از همه نیروهای انقلابی و مترقی خواهانیم که به افشای ملاکین بزرگ، این وابستگان به رژیم سابق که در صدد جنگ افروزی و تحمیل آن به مردم ترکمن صحرا می باشند، پرداخته و صدای ما را به گوش همه هم مهینان برسانند.

ما تنها راه جلوگیری از هر گونه دسیسه را تحکیم شوراهای دهقانی و سپردن کار روستائیان بدست آنها و تحقق خواستهای دموکرات خلقها می دانیم.

     کانون فرهنگی و سیاسی خلق ترکمن10 خرداد 1358

***********

چند خبر از ترکمن صحرا – خبرنامه ترکمن صحرا

  • واقعه خونین روستای کوچک نظرخانی
  • دستگیری نوری فرخنده و تحصن اهالی
  • دریافت 20 درصد محصول به دهقانان

در تاریخ ۹ خرداد ۵۸ اهالى روستای “کوچک نظرخانی” مشاهده می کنند که کمباینی در حال درو زمین حاج عباس قدس می باشد. دوتن از اهالی روستا برای اینکه احیانا فرد غیرمسئولی محصول را درو نکند، از شخصی که زمین را  درو می کرد خواستند تا صاحب زمین در محل حاضر کند. عصر همانروز حاج عباس قدس صاحب زمین با چهار تن فرد مسلح از کميته “خان ببین” به محل می آیند . افراد مسلح پشت کیسه های گندم موضع گرفتند. اهالی نیز که برای صحبت با صاحب زمین می آمدند از این وضع نگران می شوند. در این میان حاج عباس به مردم پرخاش کرده سپس به تفنگداران اشاره می کند. سپس افراد مسلح به سوی روستائیانی که در محل بردند شلیک می کنند. در این تیرانداری سه نوجوان به اسامی احمد نظرخانی ۱۶ساله، مشهد قلی ۱۵ساله، سالار ارکللی ۱4 ساله که برای دیدن کمباین آمده بودند از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفته، در دم شهید می شوند و دو تن دیگر نیز زخمی می گردند.

اهالی روستا حادثه را به ستاد مرکزی شوراها خبر می دهند که بلافاصله جريان با مطلع نمودن نماینده دولت پیگیری شده، جنایتکاران از کمیته خان ببین و غاصب در گرگان دستگیر می شوند.

*************

زندگی نامه شهدا

احمد نظرخانی

احمد پانزده ساله در روستای «كوچك نظرخانی» در ۳۵ کیلومتری شهرستان گنبد در يك خانواده دهقانی فقیر به دنیا آمد. و به علت همین فقر مادی نتوانست بیش از ۳ کلاس تحصیل کند، ولی به علت علاقه فراوانی که به کسب آگاهی و شناخت بیشتر محیط خویش داشت دو سال نیز به طور شبانه به تحصیل ادامه داد. در تاریخ ۵۸/ ۳ / ۹ فئودال حریص “قدس گرگانی” جهت درو کردن محصول زمین غصبی همراه با چند نفر پاسدار انقلاب به روستا می آید. در اینهنگام شورای دهقانی ده با زمین دار غاصب قدس وارد مذاکره می شوند و از او می خواهند که جریان را با ستاد مرکزی شوراهای ترکمن صحرا و نماینده دولت در میان گذاشته و آنگاه هر تصمیمی گرفته شود بر اساس آن عمل نمایند ولی قدس بی رحم در همان موقع که دو نفر از اعضای شورای دهقانی روستا برای دادن گزارش به گنبد حرکت کرده بودند، با توطنه ای که قبلا با رئیس کمیته انقلاب خان ببین چیده بودند شروع به تیراندازی به طرف روستائیان می نمایند که در نتیجه احمد مورد اصابت گلوله دژخیمان قرارگرفته و در راه منافع دهقانان رنج دیده شهید می شود، یادش گرامی باد!

مشهد (ماشات)قلی نظرخانی

ماشاتقلی در يك خانواده دهقانی تهیدست در روستای کوچك نظرخانی» به دنیا آمد. رفیق دارای پدر و مادر پیر و۴ خواهر بود. به علت عدم توانائی مالی پس از ۵ سال تحصیل توأم با رنج و مشقت، قادر به ادامه تحصیل نشد. مشهد قلی در روز چهارشنبه ۹ خرداد ماه در جریان تیراندازی از طرف پاسداران کمیته که به همراه زمیندار غاصب «قدس»، با توطئه قبلی بر علیه دهقانان به روستا آمده بودند، شهید شد. یادش گرامی باد.

سالار آق ارککلی

سالار در روستای «كوچك نظرخانی» در يك خانواده فقیر به دنیا آمد پدرش با وجود داشتن حداقل امکانات مادی او را به دبستان ده فرستاد، اما فقر شدید رفيق سالار را مجبور ساخت تا برای رفع گرسنگی خانواده، از تحصیل دست بکشد وهمراه پدرش به عنوان کارگر کشاورزی به جان کندن جهت پر کردن جیب زمینداران بزرگ به کار در مزارع مشغول شود. رفیق در ۱۳ سالگی پدرش را از دست داد و او با مادر و برادرانش تنها ماندند. از آن موقع برادران و خواهران خردسال رفیق دیگر تنها چشم به حاصل دسترنج رفيق سالار دوخته بودند. رفيق سالار در تاریخ ۹ خرداد ۵۸ هنگامی که «قدس» زمیندار غاصب برای غارت حاصل دسترنج اهالی ده با چند نفر پاسدار مسلح وابسته به کمینه خان ببین به روستا آمده بود در حال کار روی زمین بود که بر اثر تیراندازی پاسداران شهید شد. یادش گرامی باد.

*************

اعلامیه های کانون و ستاد در محکومیت جنیت روستای کوچک نظرخانی

 

تهیه و تنظیم: مرکز مطالعات تورکمن

10 خرداد 1403/  سی ام ماه می 2024

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن