ادبی - فرهنگیاز خاطرات و تجربیات دیگرانتورکمن صحرا

بیاد دؤولت مأمت بالقزیل؛ شاعر ی مردمی همدل دردمندان !

دولت محمد بال قزل ” یکی از متاخرین شعرای کلاسیک ترکمن ، در سال 1852 میلادی در روستای بأش یووسقا (پنج پیکر) به دنیا آمد نام پدرش میرزالی قزل و نام مادرش قربان بیکه بود . ایشان فرزند آخر خانواده بودند ولی در همان کودکی چون برادران بزرگتر او را به نام باللی صدا می کردند در بزرگسالی هم این نام بر روی ایشان می ماند . ایشان در دوران زندگی خود خصوصا در ایام جوانی با دوستان خود گروه موسیقی تشکیل داده و به جاهای مختلفی سفر می کردند و به جهت شعرهای زیبا و اجرای بسیار عالی در منطقه شهرت فراوانی کسب کردند .

بیشتر شعر های دولت محمد در مورد مشکلات زندگی مردم بوده و این اشعار را به موسیقی در می آورد و آن ها را با ساز می خواند.

دولت محمد مردی بود دارای صورتی کشیده درشت اندام و قد بلند و بسیار سفر می رفت و در شهرهای اترک و اسنقلی، شاقادام ترکمنستان هم شهرت فراوانی داشته است . بیشتر شعرهای دولت محمد در مورد مشکلات زندگی مردم بوده است و این شعرها را به موسیقی در آورده و خود با ساز می خواندند . ایشان برای امرار معاش نجاری می کردند و حتی سازهای خود را هم درست می کردند .

شعرهای ایشان در کشورهای ترکمنستان و پاکستان (توسط مهاجر تورکمن افغانستانی عبدالمجید توران) توسط برخی از محققان به چاپ رسیده است در ایران هم به کوشش آقای مشهد قلی قزل و نوه خود دولت محمد بال قزل به نام حاجی محمد قزل دیوانی از اشعار این شاعر به چاپ رسیده است .

دولت محمد بال قزل در سال 1912 میلادی در سن شصت سالگی از دنیا می روند و در قبرستان کنونی بهاالدین در مجاورت روستای حوجالار به خاک سپرده می شود روایتی هم هست که ایشان اولین فردی هستند که در بهاالدین به خاک سپرده شده است.

نوادگان شاعر از راست: ماشاتقلی و حاجی محمد قزل

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن