احزاب و جمعیت هااخبار ویژهایران و جهانتورکمن صحرا

برلین: قیام برای صلح؛ اجتماع هزاران نفری مدافعان صلح و مخالفان جنگ با شعار «سلاح نده، صلح بساز»

در شهر برلین پایتخت آلمان تجمع بزرگی بدعوت«آلیس شوارتزر و سارا واگن کنشت»  روز ۲۵ فوریه، در دروازه براندنبورگ این شهر برگزار شد. سخنران اصلی این تجمع که شمار آن بیش از ۵۰ هزار نفر در هوای سرد و بارانی برلین برآورد شده، سارا واگن کنشت بود و سپس سرتیپ بازنشسته ارتش آلمان، “اریش واد”. این تجمع برای صلح و علیه جنگ در اوکراین و علیه نقش دولت آلمان در این جنگ بود.

دولت آلمان در همنوائی با دولت اوکراین یک تانک سوخته روسی را به مقابل سفارت روسیه که نزدیک به محل برگزار تجمع است منتقل کرده بود. اقدامی علیه روسیه و به نفع اوکراین. شماری از اوکرائینی های مهاجر در اطراف این تانک جمع شده بودند اما وقتی سیل جمعیت این تانک را گلباران کرد، آن مهاجرین اوکراینی صحنه را خالی کردند.

سایت خبری “ریانووستی” درباره این تجمع گزارش زیر را منتشر کرد:

آلمانی هایی که به این  تجمع آمده بودند با شعارهای مسالمت آمیز شروع به صحبت کردند و خاطرنشان کردند که آنها از جنگ طرفداری نمی کنند. بسیاری از ساکنان پایتخت آلمان که در اطراف تانک سوخته روسی جمع شده بودند از حمایت آلمان و دیگر کشورهای یاری دهنده نظامی به اوکراین انتقاد کردند و تانک را گل باران کردند.

یکی از شهروندان آلمان که به نزدیک تانک آمده بود گفت: ما تانک را با ۲۰ هزار گل رز تزئین کردیم تا دولت ما راه مذاکرات صلح را در پیش بگیرد. نه تنها تامین سلاح، بلکه بازگرداندن روابط دیپلماتیک بین دو کشور آلمان و روسیه را بدون فوت وقت عادی سازی کند. مهم این است که باید با یکدیگر صحبت کنیم. ما دشمن یکدیگر نیستیم. (سخنرانی این شهروند آلمانی در حساب توییتر RRN منتشر شد)

تصاویر ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که برگزارکنندگان این تجمع (اطراف تانک) ابتدا پرچم اوکراین را روی تانک نصب کردند، سپس یکی از معترضان پرجم سه رنگ روسیه را جای آن قرار داد که پلیس در حمایت آشکار از اوکرائینی  ها پرچم روسیه را برداشت.

“سارا واگن کنشت”، نماینده بوندستاگ (پارلمان آلمان) از حزب چپ، در سخنرانی خود خواستار راهپیمایی اعتراضی علیه کمک به دولت اوکراین برای ادامه جنگ شد.

او گفت:

«امروز، سیاستمداران کشور ما که اتحاد کشور ما به لطف گورباچف، امکان پذیر شد، می خواهند روسیه را نابود کنند. امروز تانک های آلمانی دوباره به سمت سربازان روسی شلیک خواهند کرد. آلمان ها باید از اولاف شولز صدراعظم بخواهند که فورا تشدید درگیری را متوقف کرده، کمک نظامی به رژیم کیف را پایان دهد و ابتکار یک صلح پان- اروپایی را در دست بگیرد.»

تجمع کنندگان با پلاکاردهای “این جنگ ما نیست”، “دیپلماسی، نه سلاح”، “من از آلمانی که توسط لابی‌های صنعت تسلیحات اداره می‌شود شرمنده‌ام”، “سلاح‌های آلمانی روس‌ها و اوکراینی‌ها را می‌کشند، در این مراسم حضور  داشتند.

در روز های پیش از تظاهرات، طوماری به نام “مانیفست صلح” در پورتال change.org ظاهر شد که تاکنون توسط بیش از ۶۴۰ هزار نفر از جمله سیاستمداران و افراد مشهور آلمانی امضا شده است. در این سند آمده است که بخشی از جامعه آلمان که مخالف ارسال تدارکات نظامی به کیف است، باید در یک جنبش صلح خود را سازماندهی کند ، در غیر این صورت کشور به نحوعمیق تری به جنگ بی پایان کشیده خواهد شد.

 

https://ria.ru/20230225/germaniya-1854337444.html

به گزارش رسانه ها روز شنبه هزاران تن در برلین علیه تجهیز نظامی اوکراین تظاهرات کرده و خواهان آغار گفت و گو های صلح شدند. این تظاهرات با ابتکار و در پی فراخوان زارا واگنکنشت از چهره های حزب چپ آلمان و آلیس شوارتزر بنیانگذار و مدیر مسئول هفته نامه فمینیستی “اما” برگزار شد. آنها روز شنبه با اجتماع عظیم “قیام برای صلح»  به جهان نشان دادند به غیر از تبلیغات شبانه روزی رسانه های جریان اصلی در غرب، نگاه های دیگری نیز وجود دارد که تداوم شرایط کنونی را نه فقط برای اوکراین بلکه برای جهان خطرناک ارزیابی می کند و به دنبال صلح همین امروز است و نه بعد از تحقق این و یا آن راهبرد مسکو و یا غرب-ناتو در جنگ. اینجا گزارش مشروح تظاهرات هزاران نفری مخالفان ارسال سلاح و مدافعان صلح را به نقل از روزنامه آلمانی ” Berliner Zeitung” می خوانید:

آلیس شوارتزر روز شنبه در برلین مقابل دروازه براندنبورگ گفت: “ما بیش از هر زمان دیگری به مرگ هسته ای نزدیک شده ایم.” ده ها هزار نفر کف زدند.

این تجمع قرار است هر لحظه شروع شود. با توجه به وسعت تظاهرات، به طرز قابل توجهی ساکت است، پرچم هایی با کبوتر صلح در همه جا دیده می شوند. شنبه است، ساعت ۲ بعد از ظهر، “میدان ۱۸ مارس” -Platz des 18. März-، در سمت غربی دروازه براندنبورگ. جمعیت منتظر زارا واگنکنشت و آلیس شوارتزر هستند که خواهان “قیام برای صلح” هستند. سخنگوی برنامه از تریبون اعلام کرد که ۵۰۰۰۰ نفر در حال حاضر دیده می شوند. گفته می شود که تعداد بیشتری به سمت مرکز شهر در حال حرکت هستند.

قبل از شروع سخنرانی، یکی از مجریان دستورالعمل‌های پلیس برلین را خواند که شرکت‌کنندگان باید برای اطمینان از اجرای مسالمت آمیز تظاهرات از آنها پیروی می‌کردند. هرگونه نماد و نمادی که جنگ بین روسیه و اوکراین را تجلیل کند غیر مجاز است. او شروع به برشمردن می کند: پرچم های نظامی روسیه و شوروی …، اما پس از آن صدای بوق آنقدر بلند شد که در فاصله ۵۰ متری جایگاه، چیزی شنیده نمی شد. مردی با صدای بلند فریاد می زند: زنده باد روسیه!

«این آغاز جنبش شهروندان است» با این جمله آلیس شوارتزر هنگامی که میکروفون را به دست می گیرد سخنان خود را شروع می کند.. دو هفته پیش، زارا واگنکنشت، سیاستمدار چپگرا و آلیس شوارتزر، فعال حقوق زنان، “مانیفست صلح” را منتشر کردند که در آن خواستار مذاکرات صلح با روسیه و توقف تحویل تسلیحات به اوکراین شدند.

“مانیفست برای صلح” طیف گسترده ای از گروه های سیاسی را متحد می کند

این مانیفست با انتقاد شدید هم از سوی احزاب حاکم و هم از سوی خود چپ مواجه شد. منتقدان در سراسر آلمان مانیفست صلح را به ساده لوحی و پنهان کردن رنج اوکراینی ها متهم کردند، در حالی که واگنکنشت و شوارتزر در این سند آلمان و ایالات متحده را به عنوان جنگ افروزان محکوم کردند. در کنار افرادی که اولین چهره هایی بودند که آن را امضا کردند، اشخاصی مانند راینهارت می، مارتین اسونبورن و گریگور گیزی از بنیانگذران حزب چپ آلمان حضور دارند، بیش از ۶۳۰۰۰۰ نفر اکنون مانیفست را امضا کرده اند.

صداهای نگران انتظار داشتند که “قیام برای صلح” صحنه ی درگیری بین گروه های افراطی راست و نیروهای چپ باشد، زیرا در مانیفست مطالبه دو جریان با انگیزه متفاوت همپوش شده است. اما “قیام برای صلح” پیشاپیش از آوردن پرچم های حزبی و ملی خودداری کرد. به ویژه پرچم‌ها، نشان‌ها و نمادهای افراطی راست‌گرا جایی در این تجمع ندارند. در گوشه و کنار جمعیت با دادن شعار علیه راست افراطی فاصله خود را با این جریان نشان می دهد.

پلیس انتظار داشت ۱۰۰۰۰ شرکت کننده باشد، در نهایت، به گفته سخنگوی پلیس برلین Anja Dierschke، حدود ۱۳۰۰۰ نفر در مدت کوتاهی پس از آغاز تظاهرات حضور داشتند که بسیار دور از ۵۰۰۰۰ نفری بود که سازمان دهنده گان اعلام کرده بود. اما بر اساس اطلاعات “برلینر سایتونگ”، آمار ارائه شده توسط برگزارکنندگان صحیح است.

برخلاف دیروز که دروازه براندنبورگ نیز به رنگ پرچم اوکراین مزین شد، هیچ پرچم اوکراینی در محل دیده نمی‌شود، برخلاف ترس اولیه، هیچ پلاکارد تبلیغی جناح راست افراطی یا نماد Z حامیان تهاجم روسیه وجود ندارد. روی پلاکاردها نوشته شده بود: «جنگ ما نیست» یا «به اوکراین اسلحه ندهید، اکنون دیپلماسی». در جریان مکث در سخنرانی، مردم فریاد می زنند “سلاح نده، صلح کن”.

صلح به جای تحویل اسلحه

در ساعت ۲:۱۵ بعد از ظهر، آلیس شوارتزر آغاز راهپیمایی را اعلام می کند. شوارتزر می گوید: «از دیدن شما بسیار خوشحالیم. جمعیت تشویق می کنند. او گزارش می دهد که فقط یک روز قبل از انتشار مانیفست صلح با زارا واگنکنشت شخصا ملاقات کرده است. در اوایل ژانویه، او به سیاستمداران چپ گرایش پیدا کرد زیرا “بالاخره باید کاری انجام شود.” زارا واگنکنشت با متحدانش موافق است: “جنبش صلح باید به خیابان ها بازگردد.” خواسته های این دو زن روشن است – تحویل تسلیحات باید متوقف گردد و مذاکرات صلح انجام شود. آنان می گویند تظاهرات شنبه، اغاز سازماندهی جنبش شهروندان برای صلح است.

شرکت کنندگان در این تجمع به اندازه حامیان مانیفست متنوع هستند: از چپ ها و صلح طلبان گرفته تا سیاستمداران AfD و افراط گرایان راست. به گفته سخنگوی پلیس Dierschke، با این حال، اکثریت قریب به اتفاق شرکت کنندگان را می توان به “طبقه متوسط” اختصاص داد. به گفته دیرشکه، هیچ شورشی در کار نبود. این ممکن است به دلیل حضور بالای پلیس نیز باشد، بیش از ۱۴۰۰ افسر در سراسر مرکز شهر مستقر شدند. به گفته پلیس، در این سخنرانی ۱۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند و ۸۰۰ افسر پلیس در حال انجام وظیفه بودند.

جنگ جهانی سوم “قریب الوقوع است”

به دنبال آن یک سخنرانی دیجیتالی خوشامدگویی توسط جفری ساکس Jeffrey Sachs، اقتصاددان آمریکایی، که نامه ای سرگشاده را در ژوئن ۲۰۲۲ امضا کرد و خواستار آتش بس شد، انجام شد. شرکت کنندگان از این که حتی یک آمریکایی آشکارا پایان جنگ را تبلیغ می کند، هیجان زده هستند. ساکس همچنین درباره انفجار خطوط لوله نورد استریم می گوید: «ایالات متحده آمریکا این خطوط لوله را نابود کرد.» او معتقد است که نباید از خطوط قرمز دو طرف عبور کرد. یکی از شرکت کنندگان کف زد و گفت: “او شفافیتی دارد که سیاستمداران ما فاقد آن هستند.”

کورینا کیرش هوف، بازیگر و حامی مانیفست، در در سخنان خود به ایالات متحده آمریکا نمی پردازد، بلکه در مورد اولاف شولز صحبت می کند. آنها باید “در نظر گرفته شوند” زیرا اروپا “در حال حرکت به سوی جنگ بعدی است.” آغاز جنگ جهانی سوم قریب الوقوع است و به گفته کیرش هوف، این پیشروی تنها با کمک مذاکرات صلح می تواند متوقف شود. سخنان او با تشویق شدید همراه است.

روزگار سیاهی برای اروپا در پیش است

هانس پیتر والدریچ و سرتیپ اریش واد هر دو با این پیش‌بینی برای جنگ موافق هستند. به گفته والدریچ، هر روز اضافی از جنگ “کوه های اجساد” بیشتری تولید می کند. علاوه بر این، تاریخ بازدارندگی هسته‌ای یک «داستان همسران پیر» است و تنها به انتقال جنگ به اروپا منجر می‌شود. جهان غرب با تداوم عرضه «ابزار کشتار و ابزار قتل» تشدید این روند را تحریک می کند. اریش واد دیدگاه بسیار مشابهی دارد و از سیاست نظامی گری مطلق در اروپا صحبت می کند. به عقیده او، «متاسفانه تحویل تسلیحات نمی تواند به اوکراینی ها کمک کند.» بدون مذاکرات صلح، اروپا در خطر تبدیل شدن به «تئاتر جنگ» قرار دارد.

افرادی که با این تظاهرات مخالف هستند در مجاورت آن حضور دارند. اما تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات بسیار زیاد است. مخالفان شعار می دهند: “به جای کژاندیشی درست فکر کن و جلوی راست افراطی و جبهه کژ را بگیرید”.همزمان با این اتفاقات راهپیمایی صلح توسط واگنکنشت و شوارتزر آغاز می شود. علاوه بر این، از ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر، عده ای در مقابل سفارت روسیه تجمع کردند و شعار دادند: “همبستگی با اوکراینی ها – جدی می گویید؟ پس به حرف آنها گوش کن نه واگنکنشت.

واگنکنشت با دولت فدرال تسویه حساب می کند

حالا زارا واگنکنشت دوباره به سمت تریبون سخنرانی می رود که با تشویق های شدید همراه شد. او می‌گوید: «از این به بعد صدایمان را چنان بلند خواهیم کرد که هیچ‌کس نتواند ما را نادیده بگیرد.» واگنکنشت از گروه‌های راست‌گرا فاصله می‌گیرد، اما او همچنان از مناظره‌ای بیمار در آلمان می‌گوید. سطح بحث های سیاسی از بین رفته است. دولت اکنون چنان «مستِ جنگ» است که دیگر خطر فوری جنگ هسته ای را نمی بیند. آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه، واگنکنشت را “فیل در مغازه چینی فروشی” توصیف می کند، آنتون هوف ریتر از چهره های حزب سبز در پارلمان آلمان او را “ضدتانک” و ماری آگنس استراک زیمرمن از حزب لیبرال دمکرات را “لابی تسلیحاتی” می خواند. شرکت کنندگان در تظاهرات با صدای بلند شعار می دهند و کف می زنند.

آخرین سخنرانی در این بعد از ظهر برفی شنبه توسط فعال حقوق زنان آلیس شوارتزر انجام می شود. برخی از شرکت کنندگان در حال حاضر محل را ترک می کنند. بنابراین شوارتزر سعی می‌کند حاضران را متقاعد کند که بمانند و می‌گوید: فقط «ذکر نام Annalena Baerbock از رهبران حزب سبز و وزیر امورخارجه آلمان یک شرط مطمئن در اینجا است، من قبلاً متوجه آن شده‌ام.» بلافاصله پس از آن، تظاهرکنندگان فریاد می‌زنند: «Baerbock اخراج! بائربوک اخراج!”. منظور شعار دهندگان خروج بائربوک از کابینه است. آلیس شوارتزر می گوید: مرگ هسته ای در حال حاضر نزدیک تر از هر زمان دیگری است، زیرا روسیه در حال انجام “جنگ نیابتی با ایالات متحده” است. او سخنرانی خود را با این جمله به پایان می رساند: “ما مرعوب نخواهیم شد.”

اخبار روز

برلین: قیام برای صلح؛ اجتماع هزاران نفری مدافعان صلح و مخالفان جنگ با شعار «سلاح نده، صلح بساز»


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن