از خاطرات و تجربیات دیگراناسنادترکمن صحراسیاسی - ملی

برای اولین بار منتشر می شود! سخنرانی رهبران ملی توماج و مختوم در آستانۀ انتخابات مجلس خبرگان

یکی از خوانندگان سایت مرکز مطالعات از منطقۀ گوگلان خاطره و یادمان خویش را درمورد سخنرانی شهدا توماج و مختوم را که در گردهمائی شوراهای دهقانی روستاهای صوفیان، پیشکمر و قانجیق  که بطور جداگانه تشکیل شده بود را به سایت ارسال نمودند. شایان ذکر است که در گردهمایی روستای صوفیان بتاریخ هشتم مردادماه 1358 شهدای خلق، توماج و مختوم سخنانی درباره انتخابات مجلس خبرگان ایراد کردند.ما ضمن تشکر از زحمات این خواننده عزیز که متن سخنرانی رهبران شوراهای دهقانی، توماج و مختوم را که بطور خلاصه وار یادداشت کرده بودند را به همان روش ایشان که ارسال نمودند، نقل می کنیم:

 «در آغاز آقای شیر محمد درخشنده توماج صحبت کرد. که خلاصۀ صحبتهای ایشان از این قرار است:

1- تشریح و نقش مجلس خبرگان

۲- علل پیدایش انقلاب و نقش زحمتکشان در آن

۳- در مورد اینکه تمام طبقات و اقشار مردم باید نمایندگان واقعی خود را به مجلس مؤسسان بفرستند ولی دولت، مجلس موسسان را تبدیل به “مجلس خبرگان” کرد ودر عوض ما باید در انتخابات آن شرکت کنیم و در آنجا به ظلمهایی که بر ما روا داشته اند افشا نمائیم.

4- و همچنین در مورد خود مختاری که خواسته هر خلقی میاشد.

5- همیشه [در رژیم گذشته] همه ارگانهای اداری را در ترکمن صحرا به دست افراد غیر بومی میدادند ولی حالا ما میخواهیم که در این ادارات و بخشها از خود مردم ترکمن صحرا استفاده شود.

6- در استان مازندران برای انتخابات “مجلس خبرگان ” 5 نفر انتخاب میکنند و این در صورتی است که جمعیت ترکمن صحرا که نزديك به ۸۰۰ هزار نفر میباشند، بواسطۀ این مسئله شاید نتواند نماینده واقعی خود را به مجلس خبرگان بفرستد.

7- با اینکه ۲ یا ۳ نفر نمایندۀ مخالف طرح پیش نویس قانون اساسی در مقابل ۷۰ نفر از طرفداران آن نمیتواند کاری را پیش ببرد، ولی این دو ، سه نفر هم میتوانند ماهیت ارتجاعی و ضد خلقی قانون اساسی “مجلس خبرگان” را افشا کنند.

۸- در اصل قانون اساسی را میبایست زحمتکشان بنویسند ولی دولت از آنها سلب مسئولیت کرده و نوشتن قانون اساسی را به عده ای که بر کسی معلوم نیست، چه کسانی هستند سپرده و می خواهد این قانون اساسی ارتجاعی را به ملت تحمل کند.

9- همچنین مواظب شخصی به اسم “خدای بردی قاری [دردی پور] که توسط عده های مرتجع به نام کاندیدای خلق ترکمن معرفی شده باشید. اگر این شخص کاندیدای خلق ترکمن بود، می بایست از طرف کانون فرهنگی و سیاسی خلق ترکمن معرفی می شد ولی کانون این کار را نکرد، زیرا او نمایندۀ خلق ترکمن صحرا نیست.

10- اگر دولت واقعا خواهان كمك به خلقها بود و منافع خلق را در نظر میگرفت می بایست می گفت که مثلا از ترکمن صحرا باید ۲ نماینده به مجلس خبرگان برود یعنی می بایست [انتخابات را] منطقه می کرد، ولی این کار را نکرد.»

    سپس آقای مختوم شروع به سخنرانی کردند که خلاصۀ صحبت ایشان بدین قرار است:

 «1-در مورد حق خود مختاری، به رسمیت شناختن ایالاتی مستقل از جرگلان تابندر ترکمن به مرکزیت گنبد.

۲- در مورد ماده 5 قانون اساسی، در این ماده به حق خودمختاری خلقها هیچ اشاره ای نشده است.

3- همچنین در مورد نادیده گرفته شدن حقوق اهل تسنن؛ بطور مثال در قانون اساسی گفته شده که رئیس جمهور باید شیعه مذهب باشد.

4- در مورد ماده 74 قانون اساسی که دولت خواستار آن است تا قدرت شوراها را کاهش دهد.

5- ما مردم ترکمن صحرا باید در پیشبرد و تحکیم شوراها بکوشیم.

6- نادیده گرفته شدن حقوق اساسی زحمتکشان در پیش نویس قانون اساسی.

7- ماده ۲۰ قانون اساسی خواستار از بین رفتن آزادی مطبوعات می باشد.

ما در مجلس خبرگان برای احقاق حقوق زحمتکشان، حق خودمحتاری، تحکیم شوراها و آزادی مطبوعات تلاش خواهیم کرد.»

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن