احزاب و جمعیت هااخبار ویژهتورکمن صحراسیاسیملی

بازیچۀ سیاسی شدن یا رویکرد به خواسته‌های اساسی ملت خویش!

برای ایرانی آزاد، دمکراتیک و فدراتیو

قیام‌ها و جانفشانی‌های ملت از یکسو، کودتاهای خائنانۀ سوم اسفند 1299 انگستان، کودتای 28 مرداد 1332 بریتانیا- آمریکا، درهم کوبیدن انقلابیون در انقلاب 1357 توسط روحانیون مرتجع و تلاش برای ایجاد هلال شیعی در منطقه… مثالهایی می باشند که چسان انقلابات شکوهمندی چون جنبش جمهوریخواهی سال 1300 برهبری عثمان آخون، جنبش گیلان و سپس سرکوبی جنبش تورکمنصحرا با دستگیری فله‌ای سران جنبش در 1327، کشتار انقلابیون آذربایجان و کردستان و بازهم کشت و کشتار تورکمن صحرا، عربها، کردها، بلوچها… در سال 58…آیا می توان این جنایات را فراموش کرد؟

این روزها تب و تاب جنبش اعتراضی ایرانیان به رژیم موجود و تلاش برای سرنگونی حکومت دیکتاتوری ملایان-بهرنحو و با کمک و پشتیبانی هر ابر قدرتی- در کوچه و خیابانهای داخل و خارج به اشکال مختلف ادامه دارد. برخی به آمریکا، سیا و آت و آشغالهای رژیم ساقط شده پهلوی دخیل می بندند و برخی با ایجاد تشکلهایی که مثل قارچ هر روز می روید دل می بندند. در این میان فعالین تورکمن سر در گم هر دم در کنار یکی از این امامزاده‌هایی که حتی برای خودشان معجزه‌ای ندارند، از این سو به آن سو می غلطند. خود دانند، ما را به خیرشان امیدی نیست، شر مرسانند. شری همانند سال اوائل انقلاب که با دخل بستن به آستان چریکها و باز کردن راه ورودشان به منطقه مسبب فاجعه‌ای شدند که درد آن را تابه امروز نسل‌های کنونی تحمل می کنند.

قیام‌ها و جانفشانی‌های ملت از یکسو، کودتاهای خائنانۀ سوم اسفند 1299 انگستان، کودتای 28 مرداد 1332 بریتانیا- آمریکا، درهم کوبیدن انقلابیون در انقلاب 137 توسط روحانیون مرتجع و تلاش برای ایجاد هلال شیعی در منطقه… اینها مثالهایی می باشند که چسان انقلابات شکوهمندی چون جنبش جمهوریخواهی 1300 برهبری عثمان آخون، جنبش گیلان و سپس سرکوبی جنبش تورکمنصحرا با دستگیری فله‌ای سران جنبش در 1327، کشتار انقلابیون آذربایجان و کردستان و بازهم کشت و کشتار تورکمن صحرا، عربها، کردها، بلوچها… در سال 58… این جریانات را آیا می توان فراموش کرد؟

متأسفانه ما به قول ضرب المثل تورکی “بالئق حافظه‌لی ملت” (حافظه‌ای مثل ماهی- فراموشکار) هستیم، یادمان می رود که چسان با طناب پوسیدۀ فریبکاران مبلغ دمکراسی به چاه ویل می افتیم و ابدالدهر در جهل مرکب می مانیم. نگاهی به دور برمان بیاندازید، امروزه نمونه‌هائی از این تلاش برخی از تورکمنها را می بینیم. «عاقئلا اشارت، آقماغا کؤتک» (عاقلان را اشارتی بس است)

بگذریم! فعالین سیاسی راستین تورکمن قبل از هرچیز باید بدانند که خواست اساسی ملت خویش چیست که صد البته در راستای تحقق آنها قدم برداشت. راقم این سطور چندین بار در مقالاتی در مورد آنها تاحد توان در اینباره توضیح دادم. در این نوشتار به چندین نکته مهم و اساسی آنها مجددا نگاهی می اندازیم:

  • درست است که رژیم دیکتاتوری ملایان مانع اصلی شکوفائی جنبش‌های دمکراتیک ملتهای ایران می باشد که باید به زباله دانی تاریخ افکنده شود، درست است که در کنار مبارزانی که ضمن تلاش برای سرنگونی دیکتاتوری مبارزه می کنند و از خواست‌های بنیادی ملل تحت ستم ایران نیز دفاع می کنند، ایستاد، ولی تا وقتی که در دست ما منشور اساسی آینده ملت، راهنمای آزادی تورکمن نباشد، نمی توانیم تشخیص بدهیم که راه از چاه چیست.
  • منشور اساسی رهائی ملت تورکمن به نظر من می تواند مسائل بنیادین زیر باشد:
  • مبارزه برای تعیین جغرافیای زیستی: این مرز جغرافیایی و حقوق آن در طول یک سدۀ گذشته از سوی حکومتهای مرکزی وحشیانه زیرپا له شده و نادیده گرفته شد. رژیمهای استبدادی پهلوی ها و ملایان حتی مجوز تأسیس استانی بنام ملت تورکمن را از ما سلب کردند. واحد جغرافیای و سرزمین دولت فدرال تورکمن؛ در غرب از دریای خزر شروع و در جنوب در امتداد رود قره سو تا گنبدکاوس، دشت توران، تا گوللیداغ، جرگلان و آخرین روستای تورکمنی “تگه‌لک حوز” در شمال بجنورد امتداد می یابد. که تعیین کنندۀ حد شرقی و در شمال مشخصا تا مرز جمهوری تورکمنستان را در بر می گیرد. سایر تقسیمات، نظیر تعیین مرکز، بخشها به عهدۀ دولت فدرال تورکمن خواهد.
  • عنوان این جغرافیای زیستی می تواند تورکمنستان جنوبی – و یا هرعنوانی که مجلس فدرال تورکمن قبول می کند، باشد.
  • تلاش فعالین تورکمن می تواند براساس برقراری رژیمی برپایۀ فدرالیسم در ایران بوده و خواهان تأسیس منطقۀ فدراتیو برای سرزمین تورکمن-تورکمن‌صحرا باشند.
  • رد هرگونه اتهام تجزیه‌طلبی و مبارزه علیه شوونیست‌های مرکزگرا که بهرطریقی خواهان منکوب جنبش فدرالیسم می‌باشند.
  • ساکنین منطقۀ فدرال تورکمن از آزادیها و حقوق برابر برخوردار خواهد بود. باشندگان غیرتورکمن بدون هیچ نگرانی ضمن رعایت قوانین دولت فدرال تورکمن زندگی خواهند کرد.
  • زبان رسمی دولت فدرال تورکمن، تورکمنی بوده و باشندگان غیرتورکمن ضمن فراگیری زبان دولت فدرال برای ورود به بازار کار، در مدارس، نوباوه‌هایشان از حق تحصیل به زبان مادری‌ برخوردار خواهند بود.
  • مجلس دولت فدرال نه تنها در امور منطقه تورکمن، بلکه در تصامیم کلی مملکت نظیر تخصیص بودجه، مالیات، دفاع، امور خارجه (بخاطر همرز بودن با کشور تورکمنستان) شرکت کرده، نظرات خویش را بیان می‌کند.
  • پایه‌های اساسی اقتصادی دولت فدرال تورکمن نظیر اراضی کشاورزی، ثروتهای طبیعی، معادن کاملا ملی شده به هیچ وجه حق فروش و انحصار نخواهد داشت.
  • قوانین مربوط به سیاست شغلی و کار و …جزئیات آن را مجلس دولت فدرال تورکمن تعیین خواهد کرد.
  • آموزش و پرورش در دولت فدرال اجباری و رایگان خواهد بود. در کنار واحدهای درسی اساسی کشوری، دولت فدرال تورکمن در آموزش تاریخ، زبان و فرهنگ از ابتدائی ترین کلاس تا سطح دانشگاه برنامه ریزی خواهد کرد.
  • دین و مذهب کاملا از دولت جدا بوده، دولت فدرال تورکمن براساس سیستم سکولار اداره خواهد شد. دولت فدرال با تربیت کادرهای مجرب دینی در دانشکدۀ الهیات مانع رشد نمادهای افراطی و فانتیک در دین و مذهب خواهد شد.
  • زنان از آزادی کامل در پوشش و تحصیل و کار برخوردار بوده و ازدواج زیر 18 سال مطلقا غدغن خواهد شد.  

این خواسته‌های اساسی ملی ملت تورکمن باید سرلوحۀ مبارزۀ سیاسی فعالین ما باید باشد. نگذاریم مثل قبل از یک سوراخ چندین بار گزیده شویم و بگوئیم فعلا رژیم دیکتاتوری سقوط بکند، در کنار جریانات به اصطلاح سراسری فعالیت کنیم بعدش- الله کریم—نخیر آقا، خر ما از کره‌گی دم نداشت، جنگ اول به از صلح آخر. از همین امروز باید و باید روی این خواسته‌ها پافشاری کنیم، این منشور را خوب بیاموزیم و به دیگران نیز مخصوصا به نسل پرشور و جوان مان نیز یاد بدهیم تا راه را از چاه تشخیص دهند.

اگر درخانه کس است، یک حرف بس است.

به امید پیروزی قیام سراسری علیه دیکتاتوری و برقراری دولتی ملی و فدرال برای تورکمن!

آ.گلی

28 فوریه 2023 برابر با 9 اسفند 1401

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن