احزاب و جمعیت هااخبار ویژهاعلامیه هاترکمن صحراتورکمن صحراسیاسی

این جلاد مردم بندر تورکمن را به رگبار بست!

واقعه 19 اسفند 1357 بندرشاه (بندر تورکمن)

یکی از این جنایتکارانی که بسوی مردم شکیلک کرده سبب مجروح شدن نزدیک به بیست نفر را سبب شد مهاجر آذری بنام آقامعلی نجفلویی ترکمانی بود که پس از واقعه پیشه وری در سال 1325 از دهستان ترکمانچای میانه به تورکمنصحرا پناهنده شده، در سفره بزرگ تورکمن جا داده شد. وی در بندر شاه خواربار فروشی و لبنیاتی داشت و اولین نماینده شرکت مسافربری «میهن تور» در شمال ایران بود.  ولی این نمک نشناس بجای تشکر از مردم این شهر، وقتی دستش به اسلحه رژیم اسلامی افتاد بیرحمانه بسوی مردم شلیک کرد و مسبب واقعه 19 بهمن 1357 بندرترکمن گردید.

نشریه کار. ش 2 بتاریخ 24 اسفند 1357

در روزهای اوجگیری مبارزات ضد دیکتاتوری مردم سراسر ایران در سال پنجاه و هفت، تورکمنها نیز در راستای تأمین عدالت و برابری، احیاء حقوق سرکوب شده شان و نیز بازپسگیری اراضی غصبی شان توسط عوامل دربار، فعالانه در قیام بهمن شرکت کردند. مهمترین واقعه ای که آن روزها اتفاق افتاد اقدام شجاعانه انقلابیون تورکمن در برافکندن نام تحمیلی بندرشاه و تغییر آن به بندرتورکمن بود. گرچه عوامل نوظهور اسلامی سعی میکردند که نام شهر را به بندر اسلام تبدیل کنند ولی مقاومت قاطعانه “شورای انقلابیون تورکمن برهبری شهید جلیل ارازی و ح آ، سبب شد که مردم یکپارچه تابلوی تحمیلی بندرشاه را کنده بجای آن شهرشان را با نام جدید بندرترکمن آراستند. جالب توجه استکه به منظور پشتیبانی از این خواسته مردم بندرتورکمن، بیش از پنج هزار تورکمن از آق قالا به بندر آمدند.

عوامل رژیم و کمیته امام این شهر که مسلح شده بودند، در مقابل خواست برحق مردم تورکمن ایستادند و با ارعاب و شلیک رگبار می خواستند اراده مردم را بشکنند.

در روز نوزدهم اسفندماه سال ۱۳۵۷، درپی تظاهرات گسترده و بی سابقه مردم بندرترکمن که به دعوت کانون فرهنگی و سیاسی خلق ترکمن ( بندرترکمن) برگزار گردیده بود، اوبا شان مسلح بنام “کمیته انقلاب اسلامی” به مردم حمله ور شدند و ۱۳تن از اهالی بندر ترکمن را مجروح کردند.

دار و دسته جنایتکاران حسین صفائیان، آقمعلی نجف لوئی وقتی با خشم و غضب تورکمنها روبرو می شوند، فرار را بر قرار ترجیح داده گم و گور می شوند.  ولی آنچه که باقی ماند، برسمیت شناساندن نام شهر با هویت تورکمنی است و این مایه غرور همه تورکمنهاست.

گویا این حمله هولناك کافی نبود که فردای آنروز مجددا در تاریخ 20/12/57 با اعزام فانتوم به این شهر و همچنین شهر گنبد که دیوار صوتی را شکسته و در ارتفاع کمی پرواز می کرد، کوشیدند خلق ترکمن را مرعوب کنند. این حملات وحشیانه با راهپیمانی عظیم ۶۰ هزار نفری خلق ترکمن و نیروهای مترقی غیر ترکمن شديدا و قاطعانه محکوم شد.

زنده باد یاد قهرمانی های تورکمن های غیور

گرامی باد یاد و خاطره جانباختگان راه آزادی ملت تورکمن

مرکز مطالعات تورکمن

23 ژوئن 2023

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن