ادبی - فرهنگیتورکمن صحرارمان

انتشار رمان “صاحبان سرزمین” در فضای مجازی

رمان سه جلدی “صاحبان سرزمین” بقلم دکتر عبدالرحمن دیه جی در فضای مجازی علاقمندان به حوادث سیاسی و تاریخی سده گذشته در تورکمن صحرا را بخود جلب نمود. ما ضمن تبریک به آقای دیه جی پیشاپیش موفقیت ایشان را در بیان هرچه بیشتر رخدادهای ادبی، هنری و اجتماعی-سیاسی ملت تورکمن، آرزو می کنیم.

جلد اول این رمان به حوادث و مبارزه قهرمانانه تورکمنها علیه اشغالگران روسیه تزاری در تورکمنصحرا اختصاص داده شده و سیر حوادث تا پیروزی انقلاب اکتبر 1917 و بیرون رانده شدن روسها از تورکمن صحرا ادامه می یابد.

جلد دوم این اثر به مبارزات جانانه رهبران تورکمن در برپایی جنبش جمهوریخواهی و خودمختاری در تورکمن صحرا می پردازد و در جلد سوم هجوم نیروهای رضاشاه و سرکوبی جنبش را نویسنده برشته تحریر در می آورد.

منبع این حوادث کنابهایی نظیر جنبش آزادیبخش تورکمن ها اثر دکتر همت آتایف و دیگر نوشته هایی از ادین دست می باشد که بعضا سیر حوادث، رنگ قهرمانی و حماسی بخود می گیرد که این خود بر هیجانات حوادث تاریخی رنگ بیشتری می دهد. البته رمان از کاستی ها نیز بدور نمی باشد که در جای خود منتقدان بدان خواهند پرداخت. بهرحال انتشار این دست رمان های تاریخی در تورکمن صحرا خلاء آن را پر خواهد کرد.

دکتر دیه جی در معرفی اثر خویش در وبلاگ شان چنین نوشتند:

“دوستان عزیز، بالاخره شکل نهایی رمان سه جلدی صاحبان سرزمین آماده شد. پس از انتشار این رمان در طی سالیان قبل در همین کانالم، چند ماهی نیز اصلاحات نهایی را روی آن انجام دادم تا از نظر داستانی و تاریخی کمترین نواقص را داشته باشد. از آنجا که هدف بنده از نگارش آن آشناسازی ترکمنها و سایر ادب دوستان عزیز، با حوادث ترکمن صحرا در اول سده گذشته بود، بدون هیچ گونه چشم داشتی به صورت رایگان آن را در وبلاگم گذاشتم تا علاقمندان مطالعه فرمایند. به کسانی که علاقمند به آشنایی با تاریخ ترکمن هستند توصیه می کنم که حتما بخوانند. انشاا… در گام بعدی این رمان در ایران و ترکیه و ترکمنستان و حتی به زبان انگلیسی نیز به چاپ خواهد رسید.”

ارادتمند شما: دکتر عبدالرحمن دیه جی

برای دانلود رمان صاحبان سرزمین به وبلاک زیر مراجعه نمائید:

http://drdieji.blogfa.com/page/sahebansarzamin?fbclid=IwAR1_tIncjYNEziPaLg0e2OrlSVFbITd683o3r_44ApuHv_QhA-y6BBjpRFU

مرکز مطالعات تورکمن

21 نوامبر 2020

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن