اسنادترکمن صحرا

افسران تورکیه در کومیش تپه و تأسیس مدرسه نظامی

ورود افسران تورک از آن جمله قادیر افندی به کومیش تپه و کمک آنان به انقلابیون تورکمن، آموزش نظامی و تعلیم و تربیت نونهالان تورکمن به زبان مادری و با خط لاتین.

سند زیر خشم مقامات ایرانی را در این باره نشان داده خواهان تحت تعقیب قرار دادن قادیر می شود. با کمک این افسران تورک بود که نخستین گروه از محصلین تورکمن از آن جمله احمد قاراداغلی، بایجان تورانی، حاجی خان اوغوزی… برای ادامه تحصیل عازم ترکیه شدند. تاریخ سند 13 ژوئن 1924

 

خيلى محرمانه                                                                      بتاريخ ۲۳ برج جوزا ۱۳۰۳

وزارت امور خارجه                                                                   نمره ۲۸۲۷

اداره دوم سياسى

 

وزارت جليله داخله

بوزارت امورخارجه اطلاع رسيده است كه قادر افندى نام ترك در ميان تراكمه اقدامات و عملياتى مى نمايد، لهذا متمنى است مقرر فرماييد محرمانه تحقيقات نموده معلوم نمايند اولا مشاراليه تنها با تراكمه ايران رابطه دارد و يا با طوايف تركمن طرف روسيه نيز داراى مناسبات است. ثانيا- اقدامات و عملياتي كه در آنجا ميكند ازچه قبيل است آيا برضد روسها تبليغات ميكند يا ايران. ثالثا مشاراليه در يك نقطه متوقف است يا اينكه باطراف و نواحى صحراى تراكمه نيز مسافرت مينمايد. رابعا با سفارت تركيه در طهران و يا مأمورين آن دولت در روسيه مكاتبه و مخابره ميكند يا خير. بديهى است از نتيجه تحقيقات سريعا وزارت امورخارجه را مستحضر خواهد داشت تا بهر ترتيبى كه صلاح باشد اقدام شود.

در حاشيه: خيلى فورى. اداره شمال فورا اقدام نماييد.

(سازمان اسناد ملى ايران)


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن