اخبار ویژهایران و جهانتورکمن صحراتورکمنستان

افتتاح سفارت اسرائیل در تورکمنستان؛ ۲۵ کیلومتری مرز ایران

مصاحبه با منشه امیر

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل نزدیک‌ترین سفارت این کشور به مرز ایران را در آشغابات پایتخت ترکمنستان افتتاح میکند. او همچنین با یک هیات ۲۰ نفره به جمهوری آذربایجان سفر کرد.

الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل پس از سفر به جمهوری آذربایجان عازم ترکمنستان می‌شود تا سفارت این کشور در عشق آباد را افتتاح کند.

او بامداد چهارشنبه ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) به کشور همسایه شمالی ایران آذربایجان سفر کرد و در باکو با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و با همتای آذربایجانی خود جیحون بایراموف دیدار کرد.

نشست مشترک تجاری آذربایجان-اسرائیل نیز در باکو برگزار می‌شود.

رسانه‌های اسرائیل اما بیشتر به خبر سفر الی کوهن به ترکمنستان و افتتاح سفارت این کشور در ۲۵ کیلومتری مرز ایران پرداختند.

جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر مرز زمینی و آبی دارد.

روزنامه “تایمز اسرائیل” نوشته است الی کوهن نخستین وزیر خارجه اسرائیل است که در  ۳۰ سال اخیر از ترکمنستان بازدید می‌کند.

آخرین بار شیمون پرز در سال ۱۹۹۴ که در آن دوره وزیر خارجه اسرائیل بود به ترکمنستان سفر کرده بود.

کاهش نفوذ جمهوری اسلامی در آسیای میانه

افتتاح سفارت اسرائیل در عشق‌آباد آن هم در اوج تنش میان جمهوری اسلامی و اسرائیل به معنای کاهش نفوذ ایران در آسیای میانه است. پیش از این ترکمنستان به دلیل حساسیت مقام‌های ایرانی اجازه نداده بود که سفارت اسرائیل رسما و علنا در این کشور افتتاح شود.

اسرائیل در نخستین قدم برای برقراری مناسبات خود با ترکمنستان سفیر تعیین کرده است و جمهوری اسلامی در آن‌زمان واکنش تندی به آن نشان نداد.

شرکت‌های اسرائیلی وارد بازار ترکمنستان شدند و تا کنون توانستند جای پای خود را محکم کنند. شرکت “مرهاو” بازسازی و نوسازی پالایشگاه “تركمن‌باشی” را با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و۵۰۰ میلیون دلار انجام داده است.

اکنون الی کوهن در مراسم افتتاح ساختمان سفارت اسرائیل در عشق‌آباد شرکت می‌کند. عشق‌آباد، در ۲۵ کیلومتری مرز ایران قرار دارد. برزگ‌ترین شهر مرزی ایران در خراسان شمالی شیروان است که با مرز ترکمنستان فاصله‌ چندانی ندارد.

تایمز اسرائیل در گزارش خود از سفر کوهن به عشق‌آباد به این موضوع اشاره می‌کند و می‌نویسد این سفارتخانه “نزدیک‌ترین سفارتخانه اسرائیل به خاک دشمن اصلی خود، یعنی ایران، خواهد بود.”

مقامات جمهوری اسلامی تا کنون رسما واکنشی به افتتاح سفارت اسرائیل در نزدیکی مرزهای خود نشان نداده‌اند.

الی کوهن روز پنجشنبه ۲۰ آوریل با سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور و رشید مرداف همتای ترکمنستانی خود دیدار خواهد کرد.

درباره سفر الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل به ترکمنستان در وبسایت وزارت خارجه این کشور هیچ‌گونه اطلاعاتی منتشر نشده است.

اهمیت ترکمنستان برای اسرائیل

ترکمنستان به دلیل همجواری با ایران و داشتن مرزهای طولانی زمینی و آبی با ایران در مرکز توجه سیاست خارجی اسرائیل قرارگرفته است.آشیرقلی بایری کارشناس مقیم عشق‌آباد پیشتر به دویچه وله گفته بود که مرزهای ترکمنستان و ایران یکی از امن‌ترین مرزهاست و ترکمنستان در مناقشات ایران و اسرائیل سیاست “بی‌طرفی و مستقل” خود را ادامه خواهد داد و تاسیس سفارت اسرائیل در عشق‌آباد تاثیر منفی بر مناسبات راهبردی ایران و ترکمنستان نخواهد داشت.ترکمنستان و ایران ظرف‌ سال‌های گذشته توانستند با احداث دو خط راه آهن و خط لوله گازی و اجرای پروژه‌ کلان “سد دوستی” مناسبات راهبردی خود را پایه‌ریزی کنند.

https://www.dw.com/fa-ir/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DB%B2%DB%B5-%DA%A9%DB%8C%D9%84%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/a-65377690?maca=per-VAS-per-GooyaNews-26861-xml-mrss


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن