اقتصادیتورکمن صحرا

اسناد سخن می گویند: از مبارزات تورکمن ها علیه غاصبان اراضی حاشیه خزر

  • زارعین زحمتکش تورکمن با امکانات محدود خود زمین های حاشیه خزر را که بدنبال عقب نشینی آب دریا بوجود آمده بود را آباد و به کشت و زراعت می پرداختند ولی مأمورین اداره املاک، اداره دارائی و گمرک بندرشاه این زمین ها را متعلق به دولت اعلام و از زارعین به انحاء مختلف اخاذی می کند.

«693886- تاریخ 11/12/33- اداره دارایی بندرشاه- مبلغ دوهزار ریال بابت منال مالکانه سال 32 شهرستان از آقای حاجی تایلی شرح منال مالکانه سال 32 زمین واقع در کنار دریا متعلق به دولت، علی الحساب 2000 تحویلدار متصدی مالیات. امضاء رئیس دارایی. در سه نسخه صادر شد. محل مهر و امضاء»

«بتاریخ14/2/1333- شیر و خورشید وزارت دارایی- خان محمد نیازآبادی وسیله آقای عزیز دوست- بابت مالکانه زمین کنار دریا سال 1332 بهاء مبلغ 900 ریال- پرونده شماره 15 صادر گردید- متصدی در آمد. وحدت. رونوشت برابر اصل است. محل امضاء»

زارعین تورکمن برای خود وکیلی بنام “نیازمحمد کر بصیر آبادی” انتخاب می کنند تا از وضعیت حقوقی زمین هایشان در مقابل غارتگران دفاع کند. نیازمحمد با ارسال شکوائیه، قرار دادگستری و رونوشت قبض های مالی پرداختی به وزارت دارایی حقانیت موکلین خود مبنی بر صاحب بودن زمین های نوآباد را اثبات می کند. طبق دعوی صلح شده در دادگستری بسال 1329، صاحبان زمین های مورد دعوی تورکمن ها اعلام می شود.

حکم دادگستری مبنی بر مالکیت تورکمن ها بر اراضی محدوده های سیجوال، بشیوسقه، بندرشاه تا دریای خزر بسال 1329

——————————————————————————————————————————–

متن شکوائیه آقای نیازمحمد کر به وزارت دارائی

جناب آقای وزیر دارائی

بموجب احکام و اجرائیه های صادره که رونوشت آن تقدیم میگردد، اراضی بندرشاه که یک حد آن دریا می باشد ملک موکلین تشخیص و از ید دولت خلع گردیده ولی متأسفانه مأمورین وزارت دارائی بعنوان زمین کنار دریا مزاحم موکلین گردیده و با فشار و قوه قهریه منال مالکانه دریافت میکند. برای نمونه سه برگ قبض تقدیم مستدعی است. مقرر فرمائید اولا وجوه مأخوذه را مسترد و ثانیا دستور رفع مزاحمت صادر فرمائید.

نیازمحمد کر بصیرآبادی. ترکمن وکیل و نماینده جعفربای. 27/4/33

 

وزارت دارائی شکوائیه تورکمن ها را بی اساس اعلام می کند و زمین های نوآباد را متعلق به دولت دانسته که باید از آنها بهره مالکانه گرفته شود می داند.

قابل ذکر است که بخشی از این اراضی ساحلی بعدها به تصرف شخص غیربومی بنام منوچهر طائی در آمد که در پاییز 1357 با فرار وی دوباره این اراضی به حاکمیت تورکمن ها در آمد.

بخشی از کتاب: تورکمن ها در اسناد و مکاتبات تاریخی- آ.گلی

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن